Online marketing v B2B – Martin Volek

Prepis rozhovoru 2. časť

Myslíte si, že je ešte niečo nové, čo sa môžete dozvedieť o B2B online marketingu? Minulý týždeň sme priniesli 1. časť rozhovoru v relácii Biznis na TA3, kde Martin Volek zdieľal svoje tipy a skúsenosti s B2B digitálnym marketingom. Prečítajte si teraz jeho druhú polovicu, v ktorej sa dozviete o využívaní sociálnych sietí v B2B biznise.

Martin Volek v TA3

Keď si pozrieme špecifiká B2B v online marketingu a taktiež formáty, ako fungujú?

V online marketingu je kľúčový web. Či už B2B alebo B2C. To znamená, že web musí mať isté parametre. Musí byť dôveryhodný. To znamená, že napr. v B2B segmente by mal mať taktiež certifikáty, referencie, členstvá v asociácií či výhody produktu. Čo je veľmi dôležité a zároveň podceňované, je rýchlosť webu. Na poslednej konferencii Trend Online Academy, sme urobili prieskum a zistili sme, že až 98% webov nie je dostatočne rýchlych. Ono to znie ako banálna vec, ale rýchlosť webu najmä na mobilných zariadeniach nám zvyšuje pozíciu webu v rámci vyhľadávača. Google uprednostňuje weby, ktoré sú rýchlejšie. Už jednosekundové spomalenie stránky, znamená o 8,3% vyššiu mieru odchodov. Zároveň o 2,1% nižšiu miera nákupu. Ale poďme k formátom. Pre B2B segment sú veľmi dobré blogy, ktoré ľudia vyhľadávajú a tak sa naviažu na značku. Taktiež infografiky, webináre, v poslednej dobe vidím veľa live prenosov najmä vo farmaceutických firmách. V neposlednom rade to je video obsah. Dnes firma bez YouTube kanála alebo YouTube stratégie nemôže fungovať. Veľmi dobre sa to dá využiť napríklad v remarketingu. Ak niekto navštívi váš web a odíde, viete mu pustiť toto video ako dodatočný obsah a pripomeniete sa mu.

Každá spoločnosť má dnes Facebook. Avšak hovoríte, že profesíjná sieť LinkedIn je veľmi podceňovaná. Prečo?

2,5 milióna Slovákov je na Facebooku. Na profesijnej sieti LinkedIn je to cez 500 000. Ak máte obchodné stretnutie, kde najlepšie nájdete údaje o tom človeku s ktorým sa máte stretnúť? Na LinkedIn-e. Často, keď som na nejakej udalosti, už si nevymieňame vizitky, ale spojíme sa cez LinkedIn. Ono váš profil na LinkedIn je vaša vizitka a preto je dôležité poznať tento nástroj. Aj v rámci vyhľadávania, ak si do Google zadáte svoje meno, alebo meno osoby s ktorou sa stretnete, vo väčšine prípadov je prvý výsledok mena a tiež firmy LinkedIn. Čiže Google mu dáva vyššiu prioritu. Je preto dôležité vedieť, ako som na LinkedIn vnímaný.

Martin Volek v TA3

Ako by ten profil mal teda vyzerať? Veľa ľudí si tam dá iba meno, fotku, stručný profil…

Ono je to presne ako s webmi, prídete na web dvoch rôznych cestovných kancelárií, na jednom sa cítite lepšie, na druhom menej. Tá jedna má tým pádom naviac a pravdepodobne tam aj potom kúpite. Podobne to je aj v B2B. Ak sa s niekým stretnete, dôležitý je prvý dojem. Mne sa podarilo z môjho profilu urobiť tzv. All Star Profile (metrika, ktorá je v LinkedIn). Postupne, ak všetko správne vyplníte, dáva vám to kredibilitu. Je to sociálna sieť, kde sa vytvárajú business vzťahy a budujú kontakty. To znamená, že aj druhý ľudia vás môžu hodnotiť, či ste v danej oblasti odborníkom. A keď vidíte, že je niekto odborníkom napr. v grafickom dizajne a že ľudia to ohodnotili, tak tomu dôverujete a urobíte biznis. Taktiež firmy by mali mať svoj LinkedIn profil.

Na čo by sa podľa vás B2B online marketing mal zamerať, alebo odhadujete, že sa bude zameriavať?

Na Slovensku firmy investujú stále viac z offline rozpočtu do online rozpočtu, lebo vidia zmeny v správaní. Dôležité je vzdelávanie sa. Slovenské vysoké školy neposkytujú vzdelanie v tejto oblasti. Sme nútení ako firmy sa stále vzdelávať a napr. v rámci Digitálnej garáže, si viete naštudovať aspoň minimum informácií ohľadom online marketingu, ktoré sú zadarmo. Taktiež je dobré navštevovať konferencie, čítať blogy a najmä merať dáta odkiaľ mi chodí dopyt. V B2B segmente je dôležité, že získavate nových potenciálnych klientov. A z toho kanálu odkiaľ mi chodí viac zákazníkov, tak tam posilním rozpočet a tvorím digitálnu stratégiu. Slovenské firmy by určite mali mať na rok dopredu stanovenú digitálnu stratégiu – obsahovú, marketingovú, ako aj vyhodnocovaciu a taktiež mediálny rozpočet.

Nápady? Otázky? Napíšte nám!

Napíšte nám Zavolajte nám