Online marketing v B2B – Martin Volek

Prepis rozhovoru 1. časť

Online marketing je silný nástroj pre firmy vo vzťahu so zákazníkmi. Rovnako dôležitý je vo vzťahu B2B, teda business to business. Tento význam je však podľa niektorých odborníkov podceňovaný a málo využívaný. Čo hovoria najnovšie prieskumy a čo môžete urobiť lepšie?

Martin Volek (Volis International, Google Partners Trainer) v relácii Biznis na TA3 odpovedal na otázky ohľadom digitálneho marketingu a podelil sa o skúsenosti s B2B.

Martin Volek v TA3

V dnešnom online svete je veľmi často komunikovaný marketing B2C, teda vzťah firma a konečný spotrebiteľ, ale veľmi málo B2B teda business to business. Prečo si myslíte, že je to podceňované?

Za posledné roky sa na Slovensku zmenila demografia ľudí, ktorí rozhodujú o marketingových aktivitách. Až 50% marketérov v B2B segmente sú z obdobia Millenials (nar. v roku 1980) vychovaní na internete, mobilných aplikáciách, emaily, vyhľadávaní, YouTube videách a podobne. To znamená, že firma by mala takýmto ľuďom, čo rozhodujú v B2B segmente, takýto obsah ponúknuť. Druhou vecou je mýtus, že rozhodujú najvyššie postavení ľudia vo firme, ktorí sú v skupine (SEE-level). Podľa prieskumu, ktorý robila spoločnosť Google, až 80% zamestnancov, ktorí rozhodujú o marketingových plánoch a stratégií, nepatria do skupiny (SEE – level). Sú to ľudia, ktorí vyhľadávajú a brázdia internet každý deň.

Veľmi viditeľný je tu generačný posun. Až 40% rozhodnutí o nákupe tovarov a služieb, robia ľudia vo veku 18 – 34 rokov a až 90% ľudí použije vyhľadávanie pre získanie podkladov na nákup. Čo hovoríte na tieto čísla?

Všetko sa začína vyhľadávaním, najprv sa vyhľadáva produkt. Ak chcete ísť ako firma na Teambuilding, tak si dáte do vyhľadávača napr. „Teambuilding v Tatrách“, čiže chcete vedieť, ako to tam vyzerá a určite si pozriete recenzie. Až neskôr sa dostanete ku konkrétnej značke, kde si ten Teambuilding objednáte. Ten proces rozhodovania je komplexnejší (vyhľadávanie, video, porovnávače, remarketing, webstránka, email marketing,…). Až dvanásť krokov, ktoré vás ovplyvňujú, kým sa rozhodnete pre tú danú firmu. Podľa prieskumu takmer polovica všetkých potenciálnych kupujúcich sledujú B2B videá (30 min a viac). A už je to len o tom, čo moja firma v rámci YouTube stratégie, alebo video stratégie má k dispozícii.

Martin Volek v TA3

Viete nám povedať, do akej miery sú v online marketingu lepšie iné krajiny?

Keď robíme kampane pre klientov, často sa stretávam s B2B segmentom. Ako príklad uvediem nášho klienta, ktorému sme cez internet predávali automatické posuvné dvere. Bola to veľká výzva, ale zistili sme, že ľudia to vyhľadávajú. A už len z toho vyhľadávania získavajú viac zákazníkov. Vidím to zároveň aj na firmách, ktoré zo Slovenska v rámci B2B exportujú. Keď prezentujú výsledky napr. maďarským firmám, tak zisťujú, že sme v online marketingu popredu.

 

Druhú časť tohto rozhovoru si prečítate na našom blogu budúci týždeň.

Nápady? Otázky? Napíšte nám!

Napíšte nám Zavolajte nám