Čo je to SEO a ako ho robiť v roku 2022

Pýtate sa čo to vlastne to SEO je? Ako to celé vlastne funguje a prečo ho vôbec robiť? Alebo vás len zaujíma aké plány, zo SEO hľadiska, má Google v roku 2022? Potom ste na správnom mieste, pretože práve tejto téme sa budeme venovať v nasledujúcich riadkoch.

Michal Grznár

(Update článku z 9.2.2021)

Tento článok je vhodný pre začiatočníkov v SEO a online marketérov, ktorí sa chcú na SEO zamerať v tomto roku.

V súčasnosti existuje na svete viac ako 2 miliardy webových stránok vo viac ako 200 jazykoch. Bez vyhľadávačov by bolo prakticky nemožné v takomto množstve stránok čokoľvek nájsť.

To čo si už však väčšina z nás neuvedomuje, je množstvo algoritmov a faktorov, ktoré samotný vyhľadávač musí spracovať, predtým ako nám v zlomku sekundy ukáže tie najrelevantnejšie výsledky. A tu vstupuje do hry SEO.

Čo je SEO a aký je jeho cieľ

Skratka SEO vznikla odvodením anglického výrazu Search Engine Optimization, čo v slovenskom preklade znamená optimalizácia pre vyhľadávače.

V článku sa budeme konkrétne venovať optimalizácií pre vyhľadávač google od spoločnosti Google LLC (v minulosti Google Inc.) a vychádzať z odporúčaní, ktoré spoločnosť v rámci skvalitňovania svojich služieb a zdokonaľovania algoritmu každoročne aktualizuje.

Vyhľadávač sa na základe vami hľadaného výrazu (tzv. kľúčových slov, z anglického “keyword”), snaží zobraziť pre vás čo najrelevantnejšie výsledky v tzv. SERP-e (z anglického Search Engine Results Page).

Cieľom SEO je zvýšiť viditeľnosť optimalizovanej stránky, respektíve zlepšiť jej pozíciu v tzv. organických (prirodzených) výsledkoch vyhľadávania. Inými slovami, zabezpečiť, aby sa táto stránka objavila vo výsledkoch vyhľadávania.

A to na základe konkrétnych činností, ktoré vychádzajú z hodnotiacich faktorov Google (z ang. Google’s Ranking Factros). V podstate teda ide o prispôsobenie sa “pravidlám hry” vyhľadávačov. 

Tieto činnosti môžeme rozdeliť na 2 skupiny:

  • On-page SEO – činnosti priamo na optimalizovanej stránke. Či už ide o úpravu obsahu, kódu či iných technických parametrov.
  • Off-page SEO – činnosti, ktoré prebiehajú mimo tejto stránky. Ide predovšetkým o odkazovanie na váš web a budovanie povedomia o ňom.

Poďme sa pozrieť, ktoré aktivity by ste v rámci optimalizácie pre vyhľadávače mali vyvíjať v roku 2022.

SEO: Hra o pozície

OBRÁZOK: SEO ako hra o pozície vo vyhľadávači

Ako na SEO v roku 2022

Na nasledujúcich stránkach vám prinášame updatovaný prehľad tých najvýznamnejších Google ranking faktorov, na ktoré sa zamerať v roku 2022.

1. Obsah je stále král

Ani tento rok tomu nie je výnimkou a jasným víťazom v kategórii najdôležitejších Google ranking faktorov je práve obsah – content, ktorý sa na jednotlivých stránkach zobrazuje. Najväčšou zmenou za uplynulý rok bola aktualizácia algoritmu neurónovej siete BERT (Bidirectional Encoder Representations from Transformers), ktoré bola zameraná na zlepšenie prirodzeného porozumenia jazyka, t.j.: aby google lepšie pochopil kontext “fráz” a následne k nim priradil čo najúžitočnejšie informácie vo výsledkoch vyhľadávania.

EAT

Druhým dôležitým Ranking faktorom, ktorému stále Google prikladá čím ďalej, tým väčšiu mieru dôležitosti v rámci tvorby obsahu, sú takzvané zásady E-A-T (Expertise, Authoritativeness, and Trustworthiness). Inými slovami povedané, aby všetok content nachádzajúci sa na webe bol písaný:

  • Odborne – nielen samotný obsah, ale aj jeho kvalita – výpovednosť informácií, odborná kvalifikácia autora, atď.
  • Autoritatívne – google napríklad skúma informácie o autorovi a jeho odbornosti v danej problematike, a preto je vhodné, ak uvádzame nejaké konkrétne informácie, teda zdroj skade sme informácie čerpali a meno odborníka ktorý informáciu zverejnil. Ideálne je, ak má daný odborník vlastný profil na sociálnych sieťach, prípadne internetovú stránku (web),… Google si vie na základe takýchto údajov potom overiť jeho autoritu – jeho odbornosť.
  • Dôveryhodne – dôveryhodnosť informácií je spojená nielen s odbornosťou autora, kvalitou samotných informácií, ľahkej a prehľadnej dostupnosti zverejnených informácií, ale aj napríklad s pozitívnymi užívateľskými hodnoteniami a recenziami.

Long-form content

Poslednou dôležitou zásadou, ktorú spomenieme predtým ako sa vrhneme na najväčšiu novinku minulého roka, a to Core Web Vitals (CWV), v rámci tvorby obsahu je takzvaný Long-Form Content, čo inými slovami znamená – tvorba rozsiahleho obsahu – ideálne optimalizovaného, podľa vyššie spomenutých zásad E-A-T. Všeobecne sa udáva, že pri tvorbe obsahu je vhodné dodržať jeho rozsah aspoň na hranici 2100 slov. Podľa odborníka v oblasti online marketingu, zakladateľa a výkonného riaditeľa ContentMenderRona Liebacka, môžeme však očakávať, že sa toto bežné “minimum” môže zvýšiť až na 3000 slov.

Automatizácia contentu

Novinkou ktorá sa bude snažiť dostať do popredia v roku 2022 je hlavne zefektívnenie tvorby obsahu / contentu – jeho automatizácia, cez rôzne online nástroje využívajúce umelú inteligenciu. Takáto automatizácia tvorby obsahu na jednej strane zrýchli jeho produkciu, na druhej strane potenciálne zlepší jeho kvalitu (je vyžadovaná “manuálna” kontrola a finálna úprava / prepis textu).

FAQ sekcia

V rámci tvorby obsahu na vašom webe odporúčame vytvoriť aj FAQ sekciu. Teda odpovede na najčastejšie kladené otázky. Okrem UX hľadiska, kedy uľahčíte vašim návštevníkom hľadanie informácií o vašich službách, je FAQ sekcia vhodná aj pre SEO účely.

A to konkrétne pre dve veci:

  • prospieva hlasovému vyhľadávaniu. Vyhľadávacie dopyty pri hlasovom vyhľadávaní sú totiž iné, ako tie písané. Zväčša majú podobu otázky, alebo dlhšieho opisu. A presne tu sa FAQ obsahovo hodí.
  • prospieva odpovediam na otázky vo vyhľadávačoch. Na slovenskom Google sa s touto funkciou pravdepodobne ešte nestretnete, no v zahraničí už Google odpovedá na otázky výberom relevantných odpovedí z iných stránok.
Widget s odpoveďami na otázky

OBRÁZOK: Kde je vyrobený môj iPhone? Aj na takúto otázku vám v zahraničí Google ponúkne odpovede z obsahu iných stránok. Prečo to nevyužiť?

2. Rich snippets

Pýtate sa čo sú to tie Rich Snippets vlastne zač? Rich Snippets alebo inak povedané „bohaté úryvky“, sú v podstate bežné výsledky vyhľadávania Google so zobrazenými dodatočnými údajmi. Tieto dodatočné údaje sa zvyčajne získavajú zo štruktúrovaných údajov, ktoré sa nachádzajú v kóde HTML stránky.

Prečo sú Rich Snippets dôležité? Prevažná väčšina výsledkov vyhľadávania Google zobrazuje rovnaké 3 údaje, a to:

  • Meta Title
  • Meta popis
  • URL

Ako sme naznačili v predošlom odstavci, v prípade správne použitej schémy v kóde HTML vašej stránky, sa v rámci výsledkov vyhľadávania zobrazia okrem základných informácií aj informácie s pridanou hodnotou.

Rich snippets - recenzie produktov

Obrázok: Výsledky vyhľadávania s hodnotením produktov

Sami sa môžete presvedčiť, že výsledky s Rich Snippers sú určite pútavejšie ako bežné výsledky vyhľadávania. Aj keď spoločnosť Google oznámila, že používanie štruktúrovaných údajov nie je signálom hodnotenia v rámci algoritmu, ich hlavnou výhodou je zvýšená miera prekliknutia, čo môže viesť k vyššej organickej návštevnosti.

Existujú desiatky typov Rich Snippet, no veľká časť z nich sa zameriava len na veľmi špecifické webové stránky. Preto vám predstavíme 8 najbežnejších typov:

  1. Recenzie / Review – hodnotenie hviezdičkami, počet recenzentov,…
  2. Recepty / Recipe – čas na prípravu jedla, zoznam surovín, obrázky receptov,…
  3. Hudba / Music – dátum vydania albumu, názvy pesničiek a ich dĺžka, názov autora,…
  4. Produkt / Product – informácie o konkrétnom produkte (vrátane ceny a obrázkov produktov)
  5. Organizácia / Organization – kľúčové informácie o organizácii (napríklad firme) vrátane adresy, loga a kontaktných informácií,…
  6. Hlavné správy / Top stories – umožňuje webovej stránke zobraziť sa vo výsledkoch vyhľadávania v poli „Hlavné správy“. Vzťahuje sa iba na schválené web stránky Google News.
  7. Video /  Videos – keďže vyhľadávače nemôžu „reálne sledovať“ videá na vašom webe, značenie videa pomáha vyhľadávacím nástrojom pochopiť, o čom je váš videoobsah

Udalosti / Events – informácie o dátume, čase, mieste,…

3. Core Web Vitals (CWV)

Ďalšou významnou zmenou, ktorú nám minulý rok spoločnosť Google priniesla bola implementácia takzvaného Core Web Vitals (CWV), ktorý v podstate sleduje 3 veci:

  1. rýchlosť načítania obsahu v súvislosti s metrikou LCP (Largest Contentful Paint), v podstate ide o to, ako rýchlo sa stránka načíta a či sa obsah načíta správne, viac o tejto metrike a jej optimalizácií sa dočítate v našom článku – Ako optimalizovať Core Web Vitals: Largest Contentful Paint,
  2. interaktívnosť stránky v súvislosti s metrikou FID (First Input Delay), t.j.: či stránka reaguje na podnety (interakcie) užívateľa správne a dostatočne rýchlo, viac o tejto metrike a jej optimalizácií sa dočítate v našom článku – Ako optimalizovať Core Web Vitals:First input delay,
  3. vizuálnu stabilitu v súvislosti s metrikou CLS (Cumulative Layout Shift), ktorá sa zameriava na to, ako stránka reaguje pri načítavaní (či obsah nezasahuje kam nemá), ako sa správajú tlačítka keď ich stlačíte, a pod, viac o tejto metrike a jej optimalizácií sa dočítate v našom článku – Ako optimalizovať Core Web Vitals: Cumulative layout shift.

Okrem Core Web Vitals existujú samozrejme aj mnohé ďalšie dôležité elementy, ktoré spoločnosť Google zohľadňuje v rámci Google Ranking Factors, my sme pre vás vybrali súhrn tých, podľa nás, najdôležitejších.

Core Web Vitals parametre

Okrem Core Web Vitals existujú samozrejme aj mnohé ďalšie dôležité elementy, ktoré spoločnosť Google zohľadňuje v rámci Google Ranking Factors, my sme pre vás vybrali súhrn tých, podľa nás, najdôležitejších.

SSL Certifikát

Zabezpečené (https) pripojenie by malo byť v roku 2022 samozrejmosťou každej webovej stránky. Viac o ňom písal kolega Filip Ogurčák v článku 6 jednoduchých a rýchlych krokov k lepšiemu SEO.

Mobile-friendly web

Užívateľské rozhranie priateľské k mobilným zariadeniam, ktoré je nesmierne dôležité vzhľadom na vzrastajúci trend prehliadania webových stránok za použitia mobilných zariadení (smartphone, tablet) a s tým spojená optimalizácia zobrazovaného obsahu v súvislosti s veľkosťou zobrazovacej plochy zariadenia – displejom.

Vytváranie AMP stránok (Accelerated Mobile Pages), ktoré optimalizujú načítanie a vykreslenie statických stránok na mobilných zariadeniach. A tým dokážu niekoľkonásobne zrýchliť rýchlosť ich načítania pri omnoho menšej spotrebe dát.

Štruktúrované dáta

Vhodne zvolená Schema.org stratégia, vďaka ktorej vyhľadávacie nástroje lepšie pochopia obsah na vašom webe a tým poskytnú užívateľovy čo najlepšie možné výsledky vyhľadávania v danom okamihu. Inými slovami pridanie štruktúrovaných dát do HTML kódu vašej stránky zlepší spôsob, akým sa bude stránka zobrazovať v SERP-e. 

Rôzne preddefinované schémy, prípadne schémy vytvorené rôznymi užívateľmi sú voľne dostupné priamo na stránke Schema.org.

CWV report

OBRÁZOK: Core Web Vitals Report viete spustiť pomocou Google Search Console

4. Link Building (áno, aj v roku 2022)

Link building je proces, v ktorom sa snažíme získať hypertextový odkaz, v tomto prípade spätný odkaz (z ang. back link) smerujúci z iného webu na náš web.

Prečo by sme to robili? 

Z jednoduchého dôvodu. Hypertextový odkaz možno definovať ako jeden zo spôsobov, akým sa užívatelia môžu pohybovať medzi stránkami na internete, alebo na stránke samotnej.

Čím viac kvalitných (autoritatívnych) domén (webov) bude odkazovať na ten váš, tým bude vaša doména v očiach Googl-u silnejšia – t.j: čím bude mať vyšší Domain Authority (DA), tým častejšie a na vyšších pozíciách sa bude vaša webová stránka zobrazovať vo výsledkoch vyhľadávania, v SERP-e.

Nasledujúce riadky tejto kapitoly by sme chceli venovať vybraným metódam link buildingu a taktiež vám priblížiť ich prípadné výhody a nevýhody:

Budovanie povedomia o značke (branding)

Podľa Jasona Barnarda z Kalicube.pro, sa stane sledovanie značky v SERP-e a znalostných paneloch normou. 

Podľa slov Barnarda sa spoločnosť Google bude snažiť pochopiť hlavne: “kto ste, čo ponúkate a akému publiku slúžite”. Čo pre vás v podstate znamená optimalizovať celú digitálnu prítomnosť vašej značky na internete, napr. váš kanál YouTube, LinkedIN profile, Facebook stránke a tak ďalej. Všetky vaše brandingové aktivity sa tak môžu pri správnom prevedení pretaviť aj do “SEO” výsledkov.

Publikácia optimalizovaného SEO článku / Blog post

Asi najjednoduchšou a najspoľahlivejší metódou ako získavať potrebné “bodíky” pre svoju webovú stránku, tak ako sme spomenuli aj hneď v úvodnej kapitole, je tvorba kvalitného contentu. Každý kvalitný článok by potom mal obsahovať / riadiť sa týmito zásadami.

Pokiaľ ide o interný post, t.j.: článok umiestnený v rámci vlastného blogu na webe – dôležitými faktormi sú napríklad: aktuálnosť témy, ktorá potenciálne prinesie nových návštevníkov, vhodne umiestnené hypertextové odkazy v rámci vnútornej štruktúry webu, pripadne spätné odkazy na iné autoritatívne weby (zo zásady nie konkurenciu !!!), ktoré sú lídrami v danej oblasti.

Pokiaľ ide o externý post, t.j.: článok umiestnený na externom médiu (magazín, prípadne web blogera, atď.) dodržiavame viac menej tie isté pravidlá pri tvorbe SEO článku, pričom sa snažíme pomocou hypertextových odkazov propagovať konkrétne stránky na našom webe. Spravidla do takéhoto článku neumiestňujte viac ako 3 spätné odkazy na vlastnú stránku a viac ako 5 odkazov v rámci celého textu. Samozrejme sa v takychto článkoch treba vyhnúť prípadným “linkom” na konkurenciu!

  • Výhodou tejto stratégie je kontrola nad obsahom článku, potenciálne lepšie rankovanie optimalizovaného SEO článku vo výsledkoch vyhľadávania.
  • Nevýhodou tejto stratégie je časovo zdĺhavejší proces získania spätného odkazu, v rámci ktorého je potrebné mať zručnosti v tvorbe SEO obsahu, alebo mať kvalitného copywritera.

Získanie spätného odkazu v už existujúcom článku

Jednou z možností ako získať spätný odkaz z iného autoritatívneho webu, je aj možnosť získania odkazu z už existujúceho a obsahovo relevantného článku. Možností, ako získať takýto spätný odkaz je hneď niekoľko, my si spomenieme 2 konkrétne spôsoby:

linkbuilding

OBRÁZOK: Šikovné Link buildingové aktivity môžete často vidieť  na weboch denníka SME. Tie využívajú obsah správ na promócie iného obsahu, napríklad cestovnej kancelárie

Oslovenie média, na základe konkrétneho článku a kľúčových slov za účelom zalinkovať si na tento “anchor” vhodnú stránku na svojom webe. 

Opravou tzv. broken links, ide v podstate opäť o spätné odkazy na cudzích stránkach, ktoré už nie sú funkčné (dôvodom môže byť napríklad nesprávna URL, cieľový web odstránil stránku 404, stránky sa presunuly alebo už neexistujú.

  • Výhodou tejto stratégie je ušetrenie času a úsilia, ktoré by bolo potrebné na napísanie optimalizovaného SEO článku. V prípade broken links ušetrenie aj prípadných nákladov za vybavenie takéhoto odkazu (samozrejme, ak sa nejedná o barter).
  • Nevýhodou tejto stratégie je, že sa nedá využiť pre všetky typy “webov” (obtiažnosť nájsť zložitejšie anchor texty, prípadne úplná absencia týchto výrazov), nie vždy sa dá využiť vloženie už spätného odkazu do článku vzhľadom na jeho obsah. V prípade broken links, je hlavným problémom, aspoň z našich skúseností, ochota média komunikovať a tieto linky následne opraviť v drvivej väčšine prípadov, čo sa potom samozrejme negatívne odrazí aj v efektivite práce.

Vytváranie postov na sociálnych sieťach

Sociálne siete ako Facebook, Twitter, prípadne LinkedIN majú tiež váhu z hľadiska off-page SEO. Hlavným dôvodom pre využívanie tejto link buildingovej aktivity je rýchle získavanie nového publika za pomoci social shares – tzv. zdieľaním, ktorého snahou je zaindexovať svoju stránku čo najrýchlejšie. Druhým významným faktorom je aj samotné zdielanie, ktoré môžu výrazne pomôcť pri rankovaní stránky vo výsledkoch vyhľadávania. 

Hlavnou zásadou pri písaní takéhoto príspevku by mal byť:

  • pútavý titulok, 
  • stručný a výstižný popis,
  • výstižný a zaujímavý obrázok.
  • odkaz na váš web

5. Youtube a tvorba videa

Video sa v priebehu posledných rokov stalo jedným z najrýchlejšie rozvíjajúcim sa multimédiom, tomu nasvedčuje aj štúdia od Marketing Charts, podľa ktorej sa predpokladá, že priemerný človek strávi denne 100 minút sledovaním online videí. Stále sa pýtate, čo to pre vás znamená? V jednoduchosti len to, že máte možnost získat “zadarmo” spätný odkaz z autoritatívneho webu, ako aj potenciálne nové publikum.

Vo všeobecnosti tvorbu kvalitného video obsahu v súvislosti s vašim webom určite odporúčame vyskúšať a sledovať, aké výsledky vám to v rámci zviditeľnenia sa v Google SERP prinesie.

Video timeline pri YouTube videu

Príkladom, ako využiť potenciál YouTube videa v SERP-e môže byť kanál MotoringTA3. Vytvorením tzv. time stamp v popise videa, teda záznamov o obsahu videa s odkazom na presný čas videa, docielili zobrazenie časovej osi priamo vo výsledkoch vyhľadávania. To im umožňnuje odlíšiť sa od konkurencie, získať lepšiu mieru prekliknutia, ale aj umiestňovať sa s videami na špecifické témy, ktorým sa vo videu priamo venujú – teda napríklad podvozok alebo motorizácia konkrétneho typu vozidla.

Obrázok: Video timeline (time stamp) pri YouTube videu relácie Motoring

6. Lokálne SEO

Ak vlastníte aj fyzické prevádzky, určite nezabudnite aj na lokálne SEO. Optimalizácia stránky pre vyhľadávania v súvislosti s lokalitou je na samostatný článok. Ten by mohol začať predovšetkým spomínaným obsahom, ktorý treba prispôsobiť pre lokálne vyhľadávania. Teda napríklad v nadpisoch vašich služieb používať aj mesto, v ktorom danú službu ponúkate.

Samozrejme pomôžu aj už taktiež spomínané mikrodáta. S nimi môžete vyhľadávaču poslať viac informácií o vašej organizácii, vrátane jej sídla, alebo priamo využiť schému pre lokálny biznis.

A predovšetkým, nezabudnite na lokálny profil v službe Google moja firma (Google My Business). Zápis v mapách Google je dnes absolútnym „must have“. A správne zoptimalizovaný profil sa vám odmení lokálnou návštevnosťou (Minimálne po skončení tejto pandémie).

lokálne seo

OBRÁZOK: Výsledky lokálnych vyhľadávaní sú v niektorých prípadoch viditeľnejšie, ako klasické textové výsledky. A tým pádom aj dôležitejšie pre váš biznis.

Potrebujete pomôcť s optimalizáciou pre vyhľadávače? Napíšte nám.

    Týmto súhlasím so spracúvaním mojich osobných údajov (meno, priezvisko, telefónne číslo, e-mailová adresa) podľa zákona o ochrane osobných údajov a nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) spoločnosťou Volis International s.r.o., so sídlom Štefániková 19, 811 01 Bratislava, Slovenská republika. Tento súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Jeho odvolanie nemá vplyv na zákonnosť spracúvania pred jeho odvolaním.

    Týmto súhlasím so spracúvaním mojich osobných údajov (meno, priezvisko, telefónne číslo, e-mailová adresa) podľa zákona o ochrane osobných údajov a nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) spoločnosťou Volis International s.r.o., so sídlom Štefániková 19, 811 01 Bratislava, Slovenská republika za účelom zasielania newsletterov a iných marketingových informácií. Tento súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Jeho odvolanie nemá vplyv na zákonnosť spracúvania pred jeho odvolaním.

    Mohlo by vás zaujímať

    Pomáhajú vaše marketingové kampane celofiremným biznis cieľom?

    Sales funnel je teda strategický pohľad zhora na proces získavania nových príležitostí u nových ale aj existujúcich zákazníkov.

    Prejsť na celý článok

    Technická starostlivosť o web postavený na CMS WordPress Copy

    Technická správa webovej stránky zabezpečuje správnu funkčnosť webu a eliminuje možnosť hackerských útokov a výpadkov webu.

    Prejsť na celý článok
    Napíšte nám Zavolajte nám