Základy online marketingu, ktoré platili vtedy aj dnes

Vzdelávanie je kľúčom k úspechu. Online marketingu sa aktívne venujem desiaty rok. Vďaka jeho nástrojom som na nohy postavil niekoľko úspešných firiem, niektoré z nich začali podnikať od nuly. Online marketing prednášam na rôznych fórach, univerzitách, alebo aktuálne aj na TREND Online Academy. Pri každej prednáške sa pýtam sám seba, budem opäť hovoriť aj o základoch internet marketingu? Veď tieto základy už musí vedieť väčšina marketérov. Faktom je, že základy ktoré som sa učil pred desiatimi rokmi stále fungujú a sú základom toho, aby online marketingová stratégia bola úspešná. Pre mnohých môžu byť samozrejmé, ale vždy je dobré si ich pripomínať. Čo je teda základom online marketingu a stále veľa firiem si to neuvedomuje?

M. Volek na TREND Online Academy

1.Web stránka musí sledovať konverziu Web stránka bez konverzie je ako úloha bez termínu, zvyknem hovoriť. Čo je to tá konverzia, alebo lepšie povedané konverzný pomer? Je to pomer návštevníkov webu, ktorí uskutočnia želanú akciu (nákup, objednávku katalógu, prihlásenie sa na newsleter a pod.) k celkovému počtu návštevníkov. Pri tvorbe web stránok myslite na konverzie. Položte si každý otázku, akú konverziu alebo konverzie sledujete na svojom webe?

2.Unikátnosť Z hlavnej stránky vášho webu musí byť jasne definované v čom je vaša firma, produkt, alebo služba výnimočná. Musíte sa odlíšiť od konkurencie. V čom je vaša firma lepšia od konkurencie?

3.Web, na ktorom sa návštevník cíti dobre a nájde tam to, čo hľadá Firmy robia často weby egoisticky, zo svojho pohľadu. Často sa k tomu ako má vyzerať web vyjadrujú majitelia spoločností, konatelia, riaditelia marketingu a podobne. A to je fatálna chyba. K webu sa majú v prvom rade vyjadriť jej potencionálni návštevníci, poprípade cieľová skupina. Pri novom webe veľa napovedia testy použiteľnosti ešte predtým ako sa web spustí. Tieto tri zákonitosti tu platili pred desiatimi rokmi a platia aj dnes. Naša digitálna agentúra VOLIS International neodporúča svojim klientom investovať akékoľvek peniaze do reklamy, pokiaľ nemáte tieto tri základné veci v poriadku. Čo sa zmenilo za posledných 10 rokov? Zmenilo sa to, že na internet pristupujeme z rôznych zariadení. Z desktopu, mobilu, poprípade z tabletu. Máme tu množstvo rozlíšení obrazoviek.

4.Váš web musí byť responzívny Hore uvedene tri pravidlá platili vtedy aj dnes. Štvrté pravidlo platí posledný rok, dva. V apríli, keď sme TREND Online Academy organizovali po prvý krát, len 20 % účastníkov (a to hovoríme o malých, stredných a aj veľkých firmách) malo responzívny web. Jedná sa o taký web, ktorý sa v nezávislosti z akého zariadenia si ho pozerám ukazuje priateľsky, čitateľne a dobre sa v ňom naviguje. Veľmi ma teší, že tento podiel za posledný polrok stúpol na 30 %. Čo tak si teraz naťukať web vašej spoločnosti na mobil? Buď budete pyšný alebo sa zobudíte v krutej realite. J Keď splníte aspoň tieto základne požiadavky, úspech na internete príde sám a prostriedky do internetovej reklamy budú investované efektívne.


Martin Volek, 27/11/2014