5 najväčších omylov o Google AdWords reklame

sketch

1. Google kampane sú drahé

Google kampane si môže dovoliť rovnako veľký telekomunikačný operátor, ako aj živnostník, ktorý opravuje práčku.

Ak by hodinový zárobok opravára práčok bol 30 EUR, za túto sumu si môže zaplatiť kampaň vo vyhľadávači a získať približne 60 návštev na svoj web. Ide o kvalifikovaných návštevníkov, a teda ľudí, ktorí hľadali opravára práčok. Ak by sa mu ozvalo len 10 percent z nich, znamená to pre neho ďalších 6 nových zákazníkov.

Návratnosť takejto investície si môžete spočítať aj sami. Kľúčom je teda vyhodnocovanie tzv. návratnosti investície, alebo aj ROI (Return on Investment). Ide o číslo, ktoré percentuálne vyjadruje aký podiel z vynaložených prostriedkov na kampaň sa vrátilo v podobe príjmov.

Cieľom klienta by malo byť vždy pozitívne ROI a teda z každého investovaného eura získať toto euro naspäť a ešte čosi navyše.

2. Slováci nechodia na zahraničné portály

„Prečo sa naše bannery zobrazujú na zahraničných weboch, veď naši zákazníci chodia predsa na slovenské portály!“ – aj tak znela reakcia klienta, keď sme mu ponúkli inzerciu na Reklamnej sieti Google.

To čo platilo kedysi, nemusí platiť dnes.

Zatiaľ čo kedysi sa prenajímali plochy na konkrétnych portáloch a serveroch, dnes vieme reklamy zobrazovať konkrétnemu návštevníkovi na základe krajiny z ktorej je, zariadenia, ktoré používa, alebo podľa toho či už na našom webe bol alebo nie (remarketing).

Reklama sa mu zobrazí a je úplne jedno, či si pozerá domáce Topky.sk alebo britský portál BBC.

3. Remarketing je otravný

Poznáte to: hľadáte si ubytovanie alebo nakupujete v eshope. Od toho momentu Vás po internete začnú prenasledovať bannery všade, kde sa pohnete.

Zobrazujú sa tak často, že to začne byť nepríjemné.

Ide o zle nastavenú remarketingovú kampaň. V každej kampani je možné nastaviť tzv. frekvenciu zobrazovania reklám. Je to počet zobrazení, po ktorom sa reklamy prestanú zobrazovať.

Reklamné siete navyše umožňujú zakázať zobrazovanie remarketingových reklám. V Google sieti si to viete nastaviť na stránke s Nastaveniami reklám Google.

4. Videoreklamy na YouTube aj tak všetci preskakujú

Všetci čakajú 5 sekúnd a potom video preskočia.

Nie je to tak. Keď sa pozriem na posledných 10 kampaní, ktoré sme pre klientov robili, reklamu nepreskočilo 15 až 20 percent ľudí, dokonca celú videoreklamu dopozeralo do konca v priemere až 14 percent ľudí.

Nie je to univerzálny argument, existujú kampane, ktoré preskakujem VŽDY, najmä ak sú agresívne a neprinášajú mi nejakú hodnotu.

5. „Ste agentom Google!“

Pri neformálnej diskusii nás raz jeden náš klient obvinil: „Vy ste agentom Google, oni Vás za to platia?“.

Nie, naša agentúra nie je agentom Google a neplatia nás za to.

Na rozdiel od provízneho modelu predaja mediálneho priestoru, ktorý je bežný napr. pri predaji reklamy na slovenských portáloch, online agentúry nemajú provízie od Google z rozpočtu, ktorý klient minie.

Odmenou za prácu agentúry sú položky na nastavenie a pravidelnú mesačnú správu kampane, prípadne výkonnostný model, kde je agentúra odmeňovaná na základe výsledkov, ktoré dosiahne. Agentom nie sme.

Sme certifikovaná agentúra v programe Google Partners. V rámci tohto programu dostávame od Google bezplatné vzdelanie, propagačné kupóny a z času na čas aj tip na potenciálneho klienta.

Na vstup do programu musíme spĺňať náročné požiadavky – mať v agentúre certifikovaných odborníkov, dodržiavanie odporúčaných postupov a minimálny preinvestovaný rozpočet.


Juraj Frank, 26/01/2015
 • Only

  Bod 5.

  „…naša agentúra nie je agentom Google a neplatia nás za to“
  ale „…Sme certifikovaná agentúra v programe Google Partners“ ale – t.j musíme spĺňať náročné požiadavky – mať v agentúre certifikovaných odborníkov, dodržiavanie odporúčaných postupov a minimálny preinvestovaný rozpočet. inak nedostanem spominane kupony, ktore maju finacnu hodnotu v zavislosti na obrate a skolenia, zdarma – rozumej za dosiahnutie objemov.

  „Odmenou za prácu agentúry sú položky na nastavenie a pravidelnú mesačnú
  správu kampane, prípadne výkonnostný model, kde je agentúra odmeňovaná
  na základe výsledkov, ktoré dosiahne.“

  tu sa strácam: „neplatia nás“ „odmenuju nas na zaklade vysledkov“

  mne pride prirodzene, ze ak niekomu spravujem kampan a cez spolocnost, ktora to robi dobre pretecie isty mesacny objem klientskych penazi v prospech google, ze je spol. odmenovana….. trebars aj formou poukazok, ved mam klientov, co potrebuju kredit… kredit a kupon su inak povedane – peniaze.

  ci????
  tak ako to vlastne je? otvorenost a transparentnost v B2B predsa otvara dvere.

  • Juraj Frank

   no veď jasné, odpoveď na tvoju otázku je asi v rozdiele medzi slovami „platiť“ a „odmeňovať“. samozrejme, že preferujeme transparentný cenový model, oproti nepriznaným províziám z mediálneho rozpočtu. Tu mi išlo najmä o to, aby agentúrni klienti rozumeli, prečo sú na faktúre okrem mediálneho rozpočtu aj ďalšie položky.

   • Only

    skusim realny priklad a otazku:

    Zadam si dlhodobu kampan, lebo mi vyhovuju sluzby a som spokojna firma.

    Kazdy mesiac preinvestujem velky balik penazi, za ktore sa vam google odmenuje, a este vam zabezpecuje podporu, servis a certifikaty, lebo dobre spravujete moju kampan a kampane dalsich klientov.

    Nasledne nam a ostatnym klientom poslete fakturu, ze nam robite kampan….

    otazka: JE TO TAK?