Visual sitelinks

znásobte CTR vašich reklám obrázkami

Začiatkom tohto roka spustil Google na Slovensku beta test nového rozšírenia reklám – visual sitelinks (alebo ak chcete pekne po našom, “obrázkové odkazy na podstránky”). Ak ste čítali môj predchádzajúci blogpost o novinkách v AdWords, tak už viete, že textový odkaz na konkrétnu podstránku webu je v tomto prípade doplnený aj o ilustračný obrázok. Ten sa zobrazuje iba na mobilných zariadeniach.

Keďže ide o beta test, možnosť otestovať novú funkciu dostali zatiaľ iba niektoré partnerské agentúry Google, na vybraných klientoch. My máme za sebou už takmer 3 mesiace testovania, rozhodli sme sa vám teda prezradiť, či sa máte na visual sitelinks nedočkavo tešiť!

Spoiler alert: MÁTE!

Ale ešte predtým si trocha predstavíme nové rozšírenie.

Čo to je?

Ako som už spomínal, ide o odkazy v reklame, smerujúce na iné podstránky webu. Či už na všeobecné podstránky, ako kontaktné informácie, ponuka služieb, blog či galéria, alebo na konkrétne kategórie produktov, doplnkové / súvisiace služby a podobne.

Okrem textového nadpisu v dĺžke 25 znakov a popisu v dĺžke 50 znakov, obsahuje to najdôležitejšie – obrázok. Rovnako ako pri klasických sitelinkoch, aj pri obrázkových musí reklama obsahovať minimálne 4 odkazy s obrázkom. Tie sú zoradené vedľa seba vo forme carouselu. A vyzerá to napríklad takto:

Pravidlá musia byť

Obrázky môžu byť vo formátoch jpeg alebo png. Minimálny rozmer 1280 x 720px značí pomer strán 16:9. Maximálna povolená veľkosť je až 5 mb. A to z dôvodu, že obrázok by mal byť vysokej kvality.

Kvality nielen čo sa týka ostrosti, ale aj estetickej/vizuálnej (áno je to subjektívne, ale obrázok by mal pôsobiť profesionálne). Obrázok nesmie obsahovať veľa prázdneho, bieleho priestoru, žiadne logá, vodotlače a iné prekrývajúce vrstvy. A samozrejme to najdôležitejšie – musí súvisieť s tým, na čo odkazuje!

Kvíz: Ktorý z nasledujúcich obrázkov je vhodný ako visual sitelink ? 🙂

O tom, že na obrázku nemajú byť (polo)nahí ľudia, drogy, alkohol a všetky ostatné veci o ktorých viete, že tam nemajú byť, samozrejme viete.

A čo tie výsledky?

Ako to už býva, krátko po sprístupnení obrázkových sitelinkov, sa na internete objavili euforické správy, napríklad o 50% zvýšení CTR. My sme si v 3 kampaniach z 3 rôznych segmentov porovnali CTR medzi reklamami s klasickým sitelinkom a reklamami s visual sitelinkom.

Kampaň č.1: Potraviny

Pre klienta zo segmentu potravín sme vytvorili sadu obrázkových odkazov na konkrétne kategórie ponuky. Porovnávali sme údaje za apríl až jún 2017.

Reklama s klasickým sitelinkom: 20,17%

Reklama s visual sitelinkom: 24,05%

= 19% zvýšenie CTR

Kliknutia priamo na sitelink: 1,98%

Kliknutia priamo na visual sitelink: 0,82%

= 58% zníženie CTR

Kampaň č.2: Predajca automobilov

Pre autorizovaného dealera automobilov sme vytvorili sadu obrázkových odkazov so službami (autá, servis, financovanie…). Porovnávali sme údaje za apríl až jún 2017.

Reklama s klasickým sitelinkom: 13,98% CTR

Reklama s visual sitelinkom: 24,19% CTR

= 73% zvýšenie CTR

Kliknutia priamo na sitelink: 1,29%

Kliknutia priamo na visual sitelink: 1,85%

= 43% zvýšenie CTR

 

Kampaň č.3: Cestovná kancelária

Pre cestovnú kanceláriu, ktorá sa zaoberá zájazdmi do Černobylu, sme vytvorili sadu odkazov s obrázkami jednotlivých súčastí zájazdu. Porovnávali sme údaje za máj až jún 2017.

Reklama s klasickým sitelinkom: 16,9%

Reklama s visual sitelinkom: 53,3%

= 215% zvýšenie CTR

Kliknutia priamo na sitelink: 0,8%

Kliknutia priamo na visual sitelink: 10%

= 1150% zvýšenie CTR 🙂

V tomto prípade by sa patrilo spomenúť, že sitelinky bežali iba na malej časti kampane, preto bola vzorka veľmi malá – kliknutia priamo na sitelinky sa rátali iba v desiatkach, preto berte výsledky (predovšetkým spodný údaj) s rezervou.

Čo teda z výsledkov vyplýva?

Že obrázkové rozšírenia o reklamy môžu v niektorých prípadoch performovať brutálne! A tiež nemusia.

Áno, 3 účty nie je veľká štatistická vzorka. Na seriózny výskum je potrebných viac klientov, rovnako ako segmentovať dáta podľa toho, či ide o sitelinky všeobecné (kontakty, produkty, o nás…) alebo produktové (konkrétne produkty/služby), či zahŕňajú brandové výrazy a podobne.

To je však teraz nepodstatné. Dôležité je, že v určitých prípadoch môžu visual sitelinky zdvihnúť CTR niekoľkonásobne. Pri automobiloch, rovnako ako pri zájazdoch, zaváži vizuál, hrajúci na emócie potenciálneho zákazníka. Pri potravinách zohráva rolu skôr racionálna stránka. Podobne tomu môže byť ak kupujete paletu kancelárskeho papiera, alebo procesor.

Visual sitelinks nemusia fungovať všade, neotestovať ich by však bol smrteľný hriech.

Takže…

Využite možnosť byť medzi prvými, kto zaujme s novým formátom. Ak spolupracujete s certifikovanou Google Partners agentúrou, odporúčame informovať sa o možnosti vyskúšať túto novú feature čo najskôr. Aj keď ide o skvelý formát, je pravdepodobné, že bombastické čísla sa rozplynú v momente, keď sa stane táto funkcia bežne používanou. Presne, ako to bolo v prípade dynamického remarketingu.

Chcete vedieť viac? Napíšte nám.

Napíšte nám Zavolajte nám