6 tipov pre lepšie videá na sociálnych sieťach

Patrik Driečny

Tento článok je vhodný pre firmy, ktoré využívajú marketing na sociálnych sieťach a majú záujem začať s tvorbou video obsahu.

Svet okolo nás sa vyvíja závratným tempom. Sociálne siete nie sú výnimkou a tomu by sme mali prispôsobiť aj naše marketingové aktivity.

Jednou z najviditeľnejších zmien je postupné prechádzanie zo statických reklám na pohyblivé, teda na videá. Facebook, dokonca aj obrázkový Instagram sú aktuálne videami zavalené. Preto by ste sa mali obsahovo odlíšiť, no zároveň dodržiavať overené postupy, vďaka ktorým zaujmete.

Poďme sa spoločne pozrieť na 6 tipov, vďaka ktorým bude vaša video reklama na sociálnych sieťach všemocnou marketingovou zbraňou.

1. Najdôležitejší je začiatok

Tip, ktorý platí pre všetky marketingové videá. V čase, keď majú ľudia otvorených tridsať záložiek, sami nevedia na čo prvé sa vrhnúť, netreba podceňovať silu ich zaujatia. Vašou najdôležitejšou úlohou je získať pozornosť diváka a jeho záujem si vaše video pozrieť.

Video reklama - prvé sekundy rozhodujú

Podľa štatistík s pribúdajúcim počtom sekúnd výrazne klesá záujem diváka a následne video prestávajú sledovať.

Najdôležitejších je prvých 10 sekúnd. Ak nevyvoláte záujem u diváka práve vtedy, s najväčšou pravdepodobnosťou video nedopozerá. Čo z toho vyplýva?

Video má potencionálneho diváka presvedčiť aby si ho pozrel, avšak musí sa vám zmestiť do prvých desiatich sekúnd. Tu musí byť to, čo ho udrží pri obrazovke. Niečo šokujúceho, záhadného, ​​niečo, po čom by mal túžiť.

Druhou možnosťou je informovať diváka v týchto desiatich sekundách o vašej hlavnej myšlienke. Takéto krátke video určite nemá takú silu uložiť sa do mozgu diváka ako podarené minútové či dvojminútové video, na ktoré sa chcel pozrieť.

2. Vkladajte videá priamo na sociálnu sieť

Videá vložené priamo na danú sociálnu sieť majú až desaťkrát väčšiu sledovanosť v porovnaní s videami z externých zdrojov a sú takmer päťkrát viac zdieľané. Facebook, a teda aj Instagram, preferujú vlastné videá pred videami napríklad z Youtube, ktoré na sociálnu sieť môžete vložiť.

Je to tak pravdepodobne kvôli tomu, aby ľudia neodchádzali z danej sociálnej siete. Preto je podstatné vkladať videá priamo na Facebook či Instagram.

Ďalšou výhodou priameho vkladania je možnosť automatického spustenia videa po tom, ako užívateľ okolo neho “prejde”.

Štúdia z quintly.com analyzovala 7,5 milóna postov na Facebooku a zistila zaujímavé čísla. Až 89% videí sú nahrané priamo natívne na Facebook. Len 8% videí sú uverejnené prostredníctvom Youtube linku

Štúdia z Quintly.com

Obrázok: Porovnanie video postov na Facebooku, zdroj: quintly.com

Prečo je to tak?

V ďalšom grafe je vidieť, koľko zdieľaní dosahuje Facebook natívne video a Youtube link. Rozdiel je obrovský.

Štúdia 2 Quintly.com

Obrázok: Porovnanie Facebook natívne video vs Youtube link, zdroj: quintly.com

Taktiež komentovanie video príspevkov na Facebooku je niekoľkonásobne vyššie ako pri Youtube videách, čo ma za následok aj vačší organický dosah.

Má ešte zmysel uploadovať videa na Youtube ?

Po predchádzajúcich riadkoch a štatistikách sa môže zdať, že Youtube prehráva na plnej čiare. Opak je však pravdou. My odporúčame videá pridávať na obe platformy.

Youtube je predovšetkým video platformou, preto jeho návštevníci interagujú s videami skvele, no zároveň je aj vyhľadávačom. Navyše videá z YouTube sa zobrazujú aj vo výsledkoch vyhľadávania Googlu.

Preto ak pridávate video na youtube, nezabudnite na dobrý názov, popis videa ale aj správne zvolené tagy.

YouTube tiež ponúka skvelé možnosti cielenia a formátov video reklamy, vrátane nepreskočiteľných videí či odporúčaných videí podľa vyhľadávania.

YouTube je druhým najpoužívanejším vyhľadávačom

3. Kratšie videá sú efektívnejšie

Dlhé videá sú bezpochybne zaujímavé a profesionálne, avšak na marketingové účely sa najviac hodia krátke videá s jasnou myšlienkou.

Je to podobné ako so spomínanými prvými desiatimi sekundami, ľudia majú problém dlhšiu dobu sa sústrediť na jeden subjekt, a ak je video dlhé, buď sa zľaknú, alebo je veľká pravdepodobnosť, že ich začne video nudiť.

Ďalším dôvodom je lepšia merateľnosť dát pri krátkych videách. V krátkych videách je jednoducho sila, musí sa ale vedieť využiť. Záleží na vašej stratégii a type reklamy.

Ideálna dĺžka videa podľa výskumu webu Hubspot.com na jednotlivých sociálnych sieťach je:

  • Instagram: 26 sekúnd
  • Twitter: 45 sekúnd
  • Facebook: 1 minúta
  • Youtube: 2 minúty

4. Vložte do videa titulky

Veľa užívateľov na sociálnych sieťach nemá zapnutý zvuk alebo je napríklad v prostredí, kde ani zapnutý zvuk nemôže mať (napríklad niekde v spoločnosti). Aj s tým sa musí počítať. Napriek tomu aj títo užívatelia sledujú sociálne siete a pozerajú videá.

Ak narazia na video, ktoré bez zvuku nedáva zmysel, vaša reklama je zbytočná, ak nie škodlivá. Často sa to rieši titulkami, ktoré v rámci možností nahrádzajú zvuk.

Pretože väčšina ľudí sleduje sociálne siete na mobiloch v MHD, v škole alebo v práci, a nie vždy majú so sebou slúchadlá, titulky využijú viac, než si možno myslíte.

Titulky uľahčia vnímanie videa

5. Využijte call to action

Známa pomôcka, ktorá nie je výnimkou ani pri videách. Call to action je skrátka markeťákov kamarát. Zamyslite sa nad cieľom svojho videa a nechajte diváka vykonať akciu, ktorú po ňom chcete. Facebook vám k tomu priamo v systéme ponúka špeciálny button, kde si môžete CTA ľubovolne zvoliť a do videa vložiť.

Druhou možnosťou vloženia call to action do videa je hlasové, skrátka ľuďom poviete, čo po nich chcete. Tento spôsob má svoje pre a proti. Osobnejší kontakt, ktorému sa pri počúvaní nevyhnú, spoločne s vysvetlením, prečo by mali danú akciu urobiť, zvyšuje konverzný pomer, šancu, že naozaj vykonajú vami navrhovanú akciu.

Na druhej strane diváci musia byť pozorní, prísť do tej časti videa, kde sa call to action venujete a celkovo to zvyšuje čas videa. Diváci nad vašou výzvou skrátka musia tráviť čas. Ak sa to v konečnom výsledku oplatí , nakoniec prichádza A / B testovanie v každom videu zvlášť.

6. Zvoľte správnu stratégiu pre váš cieľ

Tak už viete, o čom vaše video bude? Možností je veľa. Ak máte produkt, môžete nahliadnuť na to, ako sa vyrába, ako sa s ním zaobchádza, čím je cenné, ako si ho vážia tí, čo za ním stoja, čo o ňom hovoria zákazníci. Možností je naozaj veľa. Pozrime sa na niektoré príklady:

a) Predávate potravinu? Vyskúšajte videá s receptami.

Zviditeľníte tým svoju značku, a navyše prilákate zákazníka, aby si kúpil váš produkt a recept si vyskúšal. Alebo skúste vymyslieť iný originálny nápad, ako s potravinou naložiť. Videá sú skvelým brandovým nástrojom sami o sebe, keď pripočítame silu sociálnych sietí, máme najlepšiu brandovú zbraň na marketingovom bojovom poli.

b) Priblížiť sa svojmu zákazníkovi nebolo nikdy jednoduchšie. Správne vybranou stratégiou sa stanete sympatickou firmou s rovnakými ideálmi ako vaša cieľová skupina, ktorá o vás bude vedieť. Ukážte zákazníkovi, že sa o neho zaujímate, že ste sami len ľudia a že svoju prácu robíte s chuťou a profesionalitou. To sú veci, na ktoré zákazník reaguje a všetko sa dá krásne zrealizovať prostredníctvom videí.

c) Máte live event a nechcete, aby pri tom váš zákazník chýbal? Povedzte mu o ňom cez live video či vysielajte akcie naživo. Možnosti sú takmer neobmedzené. Nech zvolíte akýkoľvek formát, uvedomte si svoju cieľovú skupinu a pre koho videá robíte.

Livestreaming videa na Facebooku

V rámci stratégie nezabudnite ani na vzhľad videí. Aj originálne animované videá, videá, ktoré rozprávajú príbeh, to všetko sú možné stratégie, často používané pre svoju pútavosť. Ak nedokážete sami vytvoriť také videá, nie je problém si zaplatiť animátorov, ktorí to za vás urobia, a ešte vám pomôžu s konceptom. Tak sa nebojte a vymyslite stratégiu, ktorá všetkých „posadí na zadok“.

Ak rozmýšľate propagovať svoju firmu na sociálnych sieťach, a to by ste určite mali, určite nezabudnite na videá a na týchto 6 tipov. Videá môžu byť naozaj low-cost, ale aj ako veľká investícia. Uvedomte si, aký máte budget a koľko môžete reálne z videí získať. Pre väčšie firmy sú drahé brandové videá, ktoré im ale vydržia veľmi dlho a majú veľký dosah, takmer povinnosť. Všetko je len na uvážení.

Mohlo by vás zaujímať

Pomáhajú vaše marketingové kampane celofiremným biznis cieľom?

Sales funnel je teda strategický pohľad zhora na proces získavania nových príležitostí u nových ale aj existujúcich zákazníkov.

Prejsť na celý článok

Technická starostlivosť o web postavený na CMS WordPress Copy

Technická správa webovej stránky zabezpečuje správnu funkčnosť webu a eliminuje možnosť hackerských útokov a výpadkov webu.

Prejsť na celý článok
Napíšte nám Zavolajte nám