SEO Zraz 2020: Čo sme si odniesli do Volisu

10. februára 2020 sa v Starej Tržnici v Bratislave uskutočnil už druhý ročník SEO zrazu – asi najväčšej konferencie v strednej Európe zameranej na optimalizáciu pre vyhľadávače. My sme tam nemohli chýbať a preto vám prinášame krátke zhrnutie tých najzaujímavejších poznatkov, ktoré zaujali našich špecialistov.

Miro Beňo

Miro Beňo

Performance marketing špecialista

Z prezentácie Pavla Ungra so mnou rezonovala myšlienka, že netreba strácať čas zbytočnými úlohami ako je napríklad optimalizácia textov v metapopiskoch alebo obrázkov, pokiaľ to nie sú užitočné stránky pre SEO účely. Radšej sa zamerajte na podstatnejšie veci. Napríklad, ak robíte zahraničné SEO, za predpokladu, že ho tam Google nasadil, venujte sa radšej featured snippets.

Pokiaľ máte obrovskú stránku a potrebujete ušetriť crawl budget, odporúčal neidexovať všetok obsah, ale len ten, ktorý je naozaj potrebný.

Ďalej podľa neho stojí za vyskúšanie v title a meta popiskoch vyskúšať emoji. Nie všetky emoji však sú podporované v SERPe a treba pozrieť na emojipedia.org, ktoré podporuje prehliadač.

Nakoniec ma ešte zaujal jeden zaujímavý plugin pre Google Chrome na analýzu kľúčových slov, ktorý vám dá množstvo návrhov na kľúčové slová.

Pre mňa najzaujímavejšia prezentácia zo všetkých bola od Gábora Pappa. Hovoril o tom, ako ušetriť veľa času pri analyzovaní kľúčových slov alebo tvorbe obsahu a stať sa tak omnoho efektívnejším.

Ukazoval cenné tipy, ako z Google Sheets pomocou skriptov a vzorcov automatizovať SEO (analyzovanie webu, detekcia kľúčových slov na podstránkach a ich zobrazovanie v SERPe, porovnanie s konkurenciou…).

Ako zdroj inšpirácie uviedol sheetsformarketers.com a codingisforlosers.com, kde viete nájsť veľa užitočných skriptov a šablón pre prácu s tabuľkami.

Štefan Hradský

Štefan Hradský

Performance marketing špecialista

Marieke van de Rakt, CEO asi najznámejšieho WordPress SEO pluginu: Yoast, rozprávala o dôležitosti čitateľnosti textu, ktorý netreba podceňovať nie len z pohľadu návštevníka stránky, ale aj z pohľadu Googlu, ktorý správanie návštevníkov hodnotí ako dôležité SEO kritérium.

  • Odporúča používať jasné členenie textu. Doplňujúce vety, ktoré vysvetľujú význam hlavnej vety, vyskloňované slová alebo synonymá (nie len suché kľúčové slová v presnej zhode), zrozumiteľné krátke vety, spojky a prechodníky medzi slovami (pretože, po prvé, tiež, ako napríklad…) a mnoho ďalších slov, ktoré sa bežne používajú v komunikácii a robia text prehľadnejším. Netreba zabúdať ani na špecifikácie jednotlivých jazykov. Napríklad zatiaľ čo v taliančine môže mať veta aj 25 slov, v ruštine sa odporúča maximálne 15.
  • Či váš obsah spĺňa požadované parametre, dokáže otestovať funkcia “readability” v Yoast plugin (ten však zatiaľ nepracuje v slovenskom jazyku.) Námietku používateľov, že test je nespravodlivý voči odborným textom, vyvrátila Marike príkladom svojej Phd práce, ktorý testom prešiel.

Čo si z toho vziať? Dodržiavajte copywriterské zásady a píšte texty pre ľudí, nie pre Google. Ten vás za to paradoxne môže odmeniť! 

Aj ostatní prednášajúci priniesli užitočné informácie, ktoré ocení nejeden náš klient, Alexandra Tachalova prezradila ako získať pomocou emailu čo najkvalitnejšie linky bez toho ste si pokazili reputáciu.

O efektívnom linkbuildingu a o tom ako získať zadarmo kvalitné odkazy rozprával aj  Zdeněk Dvořák. Odporučil, aby si firma našla zo svojho odboru partnera, ktorý však nemôže byť jej konkurent (napríklad predajca športovej obuvi a masáže) a navzájom si pomohli s promovaním jeden druhého a v získaní linkov. Avšak Zdeněk upozornil aj na úskalia linkbuildingu a na podmienky Googlu.

Marek Mikulík

Marek Mikulík

Web Developer

Fili Wiese zo Search Brothers je bývalým členom “penalizačného” tímu Google. Fili na SEO zraze potvrdil, že nič také, ako automatická penalizácia Googlom neexistuje. Penalizácie sú vždy udelované manuálne. Nejde však o nezvratný proces a po odstránení chýb vie byť penalizovaný web opätovne manuálne posúdený a penalizácia bude odstránená. Manuálne posudzovanie je však dôvod, prečo môže tento proces trvať aj niekoľko mesiacov. Je dôležité do komunikácie s Googlom napísať podrobne (a slušne), čo všetko bolo opravené a odstránené, aby sa proces urýchlil. 

Aby ste sa vyhli penalizácii, Fili odporúča naštudovať si Webmaster Guidelines. Užitočné čítanie ktoré Fili odporúča na danú tému nájdete na: http://read.sc/penalties

Posledný workshop ktorý spomeniem bol od Mikuláša Prokopa, ktorý bol o eventoch na veľkých mediálnych portáloch. Mikuláš pracuje aj pre sme.sk a ponúkol nám niekoľko zaujímavých tipov, ako sa pripraviť na veľký event. Ako napríklad športovú udalosť, alebo voľby a to pred, počas a po evente.

  • Vzhľad SERP-u (stránka s výsledkami vyhľadávania) je pre mediálne správy úplne odlišný ako pri bežných výsledkoch. Je dôležité ho preto neustále pozorovať a na základe jeho zmien je následne možné odpozorovať to, čo ľudia vyhľadávajú a Google to považuje za dôležité.
  • Je potrebné mať dopredu pripravený content – vhodné články, videá, podcasty, infografiky a postupne ich vypúštať, tak aby sme vedeli obsadiť čo najväčšiu časť SERP-u.
  • No a v neposlednom rade asi najdôležitejší typ – treba začať minimálne pol roka-rok dopredu 🙂
Michal Majerník

Michal Majerník

Head of performance marketing

Vo viacerých prednáškach bolo zdôraznené, aby sme sa častejšie pozerali do Google Search Console. To je ten mocný nástroj, ktorý všetci máme a nevyužívame ho tak, ako by sme mohli. Takže reminder:

  • Starať sa treba nie len o vaše aktuálne odkazy, ale aj o tie minulé. Množstvo z odkazov na váš web z minulosti už môže byť nerelevantných, či dokonca nežiadúcich. Preto by ste nevyhovujúce odkazy mali pravidelne odstraňovať cez funkciu „Disavow Links Tool“ v Google Search Console.
  • Pozerať by ste sa mali častejšie aj na vaše Log files.
  • A samozrejmosťou je aj využívanie search queries pri analýzach kľúčových slov či dokonca získavaní dodatočných informácií o výkonnosti vašich produktov.
Dano Ďuriš z Basta Digital mal skvelú prednášku o tom, ako zvládnuť pokles pozícií po významnejších Google updatoch. Teda lepšie povedané, ako sa naň dopredu pripraviť. Napríklad:

  • Pripravte sa na pokles organickej návštevnosti s PPC kampaňou, ktorá ju z časti môže nahradiť.
  • Zjednodušte štruktúru vášho menu.
  • Zrevidujte vaše staré odkazy a upracte si ich (spomínal som vyššie pri Google Search Console). Používajte štruktúrované dáta.
  • Linkujte na relevnatné externé zdroje (napríklad zdroje vo vašich blogoch) a vyšlite tak signál, že na vašom contente pracujete „košér“ spôsobom.
  • Tvorte nový, unikátny obsah, ktorý vám pomôže posilniť pozície, napríklad aj kľúčové slová ktoré boli najviac postihnuté updatom.
  • Pozrite sa na váš minulý obsah a aktualizujte ho. Malý update starších článkov vám vždy môže pomôcť.
“Krstný otec slovenského SEO” (to nie je urážka) Tibor Peták z Gradeta mal super prednášku o tom, ako pracovať s informačnou architektúrou webu a ako ju využiť pri analýze kľúčových slov.

Long story short: Analýzu kľúčových slov nemusíte robiť vyčerpávajúcim spôsobom, ktorý zahŕňa získavanie stoviek/tisícov kľúčových slov a ich následným upratovaním. Lepší spôsob je hľadať vzorce v tom, ako sa vaše produkty vyhľadávajú. V praxi to znamená spraviť si niekoľko facetov podľa dôležitosti a z nich kombinovať kľúčové slová. Napríklad

  • Slnečné okuliare (najdôležitejšie)
  • Mužské (dôležité)
  • Ray-Ben (menej dôležité)

To sme síce vedeli, ale Tibor k tomu pridal aj skvelé návody, ako si to uľahčiť pomocou nástroja Open Refine, alebo ich vlastného nástroja Mabidac (prístupný po dohode), ktorý bol vytvorený špeciálne pre tento účel. 

Mohlo by vás zaujímať

Pomáhajú vaše marketingové kampane celofiremným biznis cieľom?

Sales funnel je teda strategický pohľad zhora na proces získavania nových príležitostí u nových ale aj existujúcich zákazníkov.

Prejsť na celý článok

Technická starostlivosť o web postavený na CMS WordPress Copy

Technická správa webovej stránky zabezpečuje správnu funkčnosť webu a eliminuje možnosť hackerských útokov a výpadkov webu.

Prejsť na celý článok
Napíšte nám Zavolajte nám