Prehľadný slovník SEO pojmov

Frázy ktoré by mal poznať každý správny online marketér

Michal Grznár

Tento článok je vhodný pre online marketérov a všetkých, ktorí sa potrebujú zorientovať v problematike SEO.

Chcete optimalizovať svoj web, no neviete ako na to, pretože nerozumiete všetkým tým výrazom, skratkám a frázam? Práve pre vás je tento článok! Predstavíme si v ňom tie najdôležitejšie výrazy a skratky používané v rámci SEO optimalizácie webových stránok pre vyhľadávače spolu s ich stručným a výstižným popisom.

Ste začínajúci marketér, alebo človek zaujímajúci sa / pracujúci v online marketingovom prostredí, prípadne nadšenec, ktorého snom je mať vlastnú webovú stránku? Sú pre vás pojmy ako optimalizácia webovej stránky, ALT Tag, Redirect 301, Robots.txt a mnohé ďalšie jednou veľkou neznámou?

Potom ste tu správne! Pripravili sme pre vás prehľadný slovník optimalizácie webových stránok pre vyhľadávače (SEO).

Pojmy a frázy v článku sú zoradené abecedne, spolu s vysvetlením čo znamenajú, prípadne na čo slúžia alebo ako fungujú.

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U W X


#

200

Stavový kód indikujúci, že sa stránka načítala vporiadku a všetko funguje ako má.

301 Redirect

Presmerovanie 301 je trvalé presmerovanie z jednej URL adresy na inú.

302 Redirect

Presmerovanie 302 indikuje, že webová stránka bola dočasne presunutá z jednej URL adresy na inú.

404 Error

Stavový kód indikujúci, že webová stránka už neexistuje. Dôvodom je často to, že bola presunutá, alebo natrvalo odstránená.

502 Error

Stavový kód indikujúci chyby spôsobené problémom so serverom, na ktorom je webová stránka umiestnená.

 

A

Algorithm

Vzorec na základe ktorého sa vám prehliadač snaží ponúknuť čo najrelevantnejšie výsledky vyhľadávania. Napríklad algoritmus od spoločnosti Google, ktorý automatizuje výsledky organického vyhľadávania a v tejto súvislosti zohľadňuje viac ako 300 rôznych signálov (Ranking Factors).

Alt Tag

Alt text (alternative text – alternatívny text) popisuje obsah obrázku pre lepšie pochopenie čitateľom a vyhľadávacími nástrojmi. Použitím správnych kľúčových slov v alt texte vieme obrázok optimalizovať, napríklad pre vyhľadávanie obrázkov v rámci Google.

Anchor Text

Anchor text predstavuje viditeľnú časť hypertextového odkazu na ktorý je možné kliknúť. Používa sa na prepojenie jednej webovej stránky s druhou, prípadne prepojenie stránok v rámci jedného webu.

AMP

Accelerated Mobile Pages je technológia, ktorej devízou je rýchlejšie načítanie stránky na mobilných zariadeniach. Pomocou AMP je možné vytvárať jednoduché mobilné web stránky, ktoré sa mobilnom zariadení načítajú takmer okamžite. Technológiu AMP najčastejšie používajú spravodajské weby.

 

B

Backlinks / Spätné odkazy

Ide o odkazy, ktoré smerujú z iných webových stránok na tú vašu. Spätné odkazy sú jedným z najdôležitejších faktorov hodnotenia webu práve kvôli ich schopnosti prenášať autoritu (DA – Domanin Autority) z jednej webovej stránky na druhú.

Black Hat SEO

Taktika / stratégia, ktorá nedodržiava zásady a pravidlá pre vyhľadávače, so zámerom manipulovať organické výsledky vyhľadávania. Napríklad odkazovať na skryté texty na webe, vypchávanie kľúčových slov, vytváranie spamových odkazov, automatizáciu obsahu, atď. Black Hat SEO môže mať za následok penalizáciu stránky, čím sa zabráni jej umiestneniu v rámci organických výsledkoch vyhľadávania.

Blog

Miesto na webe určené na publikovanie vášho odborného a originálneho obsahu. Túto sekciu webu odporúčame často aktualizovať a doplniť tak nový content v rámci webu, ktorý by mohol priniesť na web ďalších návštevníkov z organických výsledkov vyhľadávania.

Bot / Crawler / Spider

Program, ktorý prehľadáva a číta obsah webovej stránky s cieľom zhromaždiť informácie a správne zaindexovať stránku vo vyhľadávači.

Bookmark

Odkaz, alebo inak povedané záložka webovej stránky uloženej pre neskoršie použitie vo vašom webovom prehliadači.

Bounce Rate / Miera okamžitých odchodov

Bounce rate je metrika, ktorá ukazuje, koľko návštevníkov prišlo na váš web a vzápätí ho opustilo bez vykonania akejkoľvek akcie. Čím nižšia je miera odchodov, tým je to pre web lepšie. Vysoká miera okamžitých odchodov (viac ako 70%) je dôvodom na obavy a môže byť spôsobená mnohými rôznymi problémami, ako napríklad: pomalým načítaním stránky, nekvalitným obsahom, nereagujúcou vstupnou stránkou či používaním príliš veľkého počtu reklám. To je dôvodom prečo vaši návštevníci nepovažujú vašu stránku za relevantnú a odchádzajú z nej.

Breadcrumbs

Navigačný prvok, ktorý zobrazuje vašu aktuálnu polohu v štruktúre webovej stránky.

Broken link

Ide o odkaz na webe (hyperlink), ktorý odkazuje na presunutú alebo neexistujúcu stránku – inými slovami nefunguje. Príčinou môže byť nesprávna alebo odstránená adresa URL. Veľký počet broken links môže (a bude) mať negatívny vplyv na SEO vašeho webu a znížiť jeho hodnotenie, keďže prehľadávačom zabraňuje v indexovaní vášho webu.

 

C

Cache

Krátkodobá počítačová pamäť je technológia, ktorá dočasne ukladá obsah webových stránok s cieľom skrátiť dobu ich načítania.

Canonical Tag

Značka HTML kódu, ktorá pomáha znižovať duplicitný obsah, ktorý sa môže zobrazovať na viacerých URL adresách. Inými slovami je to spôsob ako vyhľadávaciemu nástroju povedať, že konkrétna adresa URL predstavuje kópiu hlavnej URL stránky.

Click-Through Rate / Miera prekliknutia

Pomer ľudí, ktorí kliknú na odkaz na váš web vo výsledkoch vyhľadávania. Vyššia miera preklikov znamená viac návštev a čím vyššie sa vaša webová stránka umiestní vo výsledkoch vyhľadávanie, tým vyššia bude aj miera preklikov.

CMS

Content Management System, inak povedané aj redakčný systém, poskytuje vašej webovej stránke štruktúru a pomáhajú vytvárať a spravovať digitálny obsah na vašom webe. Medzi najbežnejšie CMS systémy patrí napríklad WordPress, Wix alebo Squarespace.

Competition

Inak poverdané konkurencia. Sú to v podstate všetky webové stránky, ktoré sa pokúšajú osloviť rovnaké publikum ako vy.

Crawl / ing

Proces vykonávaný nástrojmi (Botomi / Crawlermi / Spidermi) v rámci vyhľadávačov, pričom je analyzovaný kompletný obsah (kód) webovej stránky.

Crawl Budget

Počet stránok, ktoré môže robot Google prehľadať a zaindexovať v určitom čase. Crawl Budget môže byť ovplyvnený napríklad nízkou rýchlosťou načítania stránok, alebo ich vysokým počtom.

CSS

Cascading Style Sheets alebo kaskádové štýly su jazyk v rámci HTML kódu, ktorý určuje ako bude vyzerať zobrazenie webovej stránky nezávysle od jej samotného obsahu.

Core Web Vitals (CWV)

Súbor odporučaní od spoločnosti Google, ktorých cieľom je zabezpečenie skvelej používateľskej skúsenosti na webe. Obsahuje 3 hlavné metriky týkajúce sa rýchlosti načítania a vizuálnej stability webu, pričom každá predstavuje odlišný aspekt používateľskej skúsenosti. Viac o tejto problematike si môžete prečítať v našom článku Core Web Vitals: Všetko čo potrebujete vedieť.

Cumulative Layout Shift (CLS)

Jedna z metrík Core Web Vitals (CWV), zameraná na vizuálnu stabilitu. Sleduje to, ako stránka reaguje pri načítavaní (či obsah nezasahuje kam nemá), ako sa správajú jednotlivé prvky (napr. tlačidlá) pri interakcii, a pod. Viac o tejto metrike a jej optimalizácií nájdete v tomto článku o Cumulative Layout Shift.

 

D

Deep Link

Je odkaz smerujúci na konkrétne stránky nachádzajúce sa na vašom webe (nie na domovskú stránku / HomePage)

Disavow

Nástroj, ktorý pomáha webu dištancovať sa od spätných odkazov z nesúvisiacich, nedôveryhodných alebo spamových webov, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť SEO na vašom webe, prípadne viesť až k jeho penalizácií.

Duplicate Content

Podobný alebo rovnaký (duplicitný) obsah na viacerých stránkach na vašom webe. Duplicitný obsah na webe je z hľadiska SEO nevhodný, pretože vyhľadávačom nie je jasné, ktorú stránku majú zaradiť do výsledkov vyhľadávania.

Domain authority (DA)

Autorita domény je metrika, ktorá hodnotí kvalitu stránky na základe vyhľadávacieho nástroja vyvinutého spoločnosťou MOZ. Skóre sa pohybuje na stupnici od 1 do 100, pričom čím vyššie je skóre, tým vyššiu má doména autoritu.

 

E

External Link

Hypertextový odkaz (link), ktorý nasmeruje používateľov na inú doménu (web), než je tá vaša. Externé odkazy majú vplyv na umiestnenie a môžu zlepšiť (alebo zhoršiť) pozíciu vo výsledkoch vyhľadávania na základe dôveryhodnosti, relevantnosti, popularity a použitého anchor textu.

 

F

Featured Snippets

Obsahové elementy umiestnené vo vrchnej časti výsledkov vyhľadávania Google. Ich obsah je spravidla načítaný z inej stránky. Príkladom featured snippets sú napríklad odpovede na otázky, krátke popisy osobnosti, mesta či udalosti, počasie, mapy, obrázky či videá.

Followed Link / Dofollow Link

Spätný odkaz umožňujúci prenos prenos sily odkazujúceho webu na web odkazovaný. To pomáha pri jeho indexácií a umiestnení vo výsledkoch vyhľadávania (tzv. SERPe)

First imput delay (FID)

Jedna z metrík Core Web Vitals (CWV), zameraná na interaktívnosť stránky, ktorá sleduje to, či stránka reaguje na podnety (interakcie) užívateľa správne a dostatočne rýchlo. Viac o tejto metrike a jej optimalizácií nájdete v tomto článku o First imput delay.

 

G

Google Bot

Prehľadávací program od spoločnosti Google, ktorý prehľadáva a číta obsah webovej stránky s cieľom zhromaždiť informácie a správne zaindexovať stránku vo vyhľadávači.

Google Analytics

Je bezplatný nástroj od spoločnosti Google, ktorý vám umožní analyzovať dáta o používaní vašej webovej stránky.

Google My Business

Je bezplatný nástroj od spoločnosti Google, vďaka ktorému môžete prehliadaču poskytnúť viac informácií o fyzickej prevádzke vašej spoločnosti v rámci vyhľadávania v Google Maps.

Google Search Console

Je bezplatný nástroj od spoločnosti Google, určený pre správcov webov. Zo SO hľadiska umožňuje vlastníkovy webstránky pochopiť, ktoré kľúčové slová mu prinášajú návštevnosť a ako dobre vyhľadávače prehľadávajú a indexujú jej obsah.

 

H

Heading Tags

HTML značka pre nadpis. Pomáha vysvetliť hierarchiu obsahu na webovej stránke. Dôležitosť nadpisov je stupňovaná od značky H1 (najdôležitejšia) po H6 (najmenej dôležitá).

Hyperlink

Odkaz (text alebo obrázok) na web stránke, na ktorý sa je možné kliknúť, a ktorý poskytuje priamy prístup, či už na inú stránku v rámci webu, alebo iný (externý) web. Hypertextové odkazy poskytujú jednoduchú a rýchlu navigáciu na webe.

Holistic SEO

Pojem označujúci progresívne myslenie v rámci dlhodobých SEO postupov, vďaka ktorým bude váš web úspešný nielen dnes ale roky.

Hreflang Tag

HTML značka označujúca jazyk webu. Umožňuje Googlu lepšie rozoznať, aký obsah patrí do ktorého jazyka. Využíva sa hlavne pri viacjazyčných doménach.

HTTP

Hypertext Transfer Protocol označuje protokol hypertextového prenosu. Inými slovami spôsob odosielania údajov do webového prehliadača zo servera na ktorom je stránka uložená. Ide o starší, už neodporúčaný protokol.

HTTPS

Hypertext Transfer Protocol Secure označuje zabezpečený protokol hypertextového prenosu. Tento protokol obsahuje takzvané SSL (Secure Sockets Layers), ktoré šifrujú prenášané údaje. V rámci hodnotenia Domain Authority Google odmeňuje zabezpečené stránky s vyšším hodnotiacim skóre. Ide o odporúčanú technológiu.

HTML

HyperText Markup Language je programovací kód, ktorý sa používa na vytváranie web stránok.

 

I

Image Compression

Alebo komprimácia obrázkov slúži na zmenšenie veľkosti súboru obrázku bez straty jeho kvality. Často používané na zrýchlenie načítania webovej stránky.

Index

Databáza ktorá obsahuje všetky informácie o obsahu web stránky ktorý prehľadávač (Bot / Crawler / Spider) zhromaždil.

Indexed pages / Indexované stránky

Webové stránky, ktoré vyhľadávací nástroj navštívil, analyzoval a pridal do svojej databázy webových stránok. Stránky sú indexované buď preto, že vlastník webu požiadal vyhľadávací nástroj o ich zaindexovanie, alebo ich robot  vyhľadávacieho nástroja objavil sám, prostredníctvom spätných odkazov.

Internal Links

Odkazy z jednej stránky na druhú v rámci toho istého webu. Napríklad z vašej domovskej stránky na stránku vašich produktov. Interné linkovanie je dôležité napríklad preto, aby sa používatelia mohli pohybovať na webe, aby vyhľadávače našli každú stránku na vašom webe, alebo aby lepšie pochopili štruktúru vašej web stránky.

IP Address

Internet Protocol addres alebo inak povedané IP adresa je unikádna sada čísel, ktoré používajú zariadenia ako počítače, smartfóny alebo tablety na vzájomnú komunikáciu v rovnakej sieti. IP adresu možno chápať ako digitálnu stopu v online prostredí.

 

J

JavaScript

je programovací jazyk, ktorý sa používa pri programovaní dynamických prvkov webovej stránky.

 

K

Keyword Research

Prieskum kľúčových slov, je proces identifikácie slov, alebo fráz, podľa ktorých používatelia hľadajú vaše produkty alebo služby. Analýza kľúčových slov je základným pilierom pri návrhu, vytváraní a optimalizácií obsahu (contentu), ako aj vytváraní spätných odkazov.

Keyword Analysis / Analýza kľúčových slov

Analýza kľúčových slov, je proces vyhodnotenia všetkých kľúčových slov relatívnych pre vašu webovú stránku.

Keyword Stuffing

Jedna z Black Hat Seo praktík. V zásade ide o umiestnenie príliš veľkého počtu kľúčových slov (aj opakujúcich sa) na jednu stránku za účelom manipulácie hodnotenia vo vyhľadávačoch. Táto taktika je v priamom rozpore s Google Guidelines.

Keyword / Kľúčové slovo

Kľúčové slovo, je slovo alebo fráza, ktorú ľudia vyhľadávajú pomocou vyhľadávačov (napr.: Google, Bing či Seznam). Kľúčové slovo automaticky neznamená, že hovoríme iba o jednom slove. Môže sa skladať z jedného alebo viacerých slov, pričom často sú to viacslovné frázy, alebo dokonca celé vety (v prípade otázky).

KPI

Key Performance Indicator v slovenčine kľúčový ukazovateľ výkonnosti, je metrika používaná na meranie úspechu digitálnych marketingových kampaní. Príkladom KPI je požadovaná návratnosť investícií do reklamy.

 

L

Landing Page

Pristávacia stránka je akákoľvek stránka, ktorú používateľ navštívi na webe ako prvú. Niektoré vstupné stránky majú špecifický účel, napr. podporu reklamy.

Link Building

Proces, pomocou ktorého sa snažíme získať spätný odkaz (z ang. back link) z jedného webu na druhý za účelom prenášať jeho autoritu (DA – Domanin Autority) a zlepšiť pozície stránky vo vyhľadávaní. Je to jedna z najpoužívanejších Off-page SEO taktík. Aj napriek tomu, že spoločnosť Google postupne znižuje jej váhu ako ranking faktoru, stále ide o jednu z najdôležitejších SEO aktivít.

Viac o link buildingových taktikách si môžete prečítať v našom článku „7 spôsobov ako na linkbuilding v roku 2022“ na EcommerceBridge.sk.

Local pack

Skupina (spravidla) troch záznamov v Google Mapách, ktoré predstavujú lokálne firmy a zobrazujú sa na stránke výsledkov vyhľadávania.

Local Search

Geograficky obmedzené vyhľadávanie (konkrétne mesto, lokalita) zobrazujúce firmy, ktoré majú v danej lokalite fyzickú pobočku (kamenný obchod, výdajné miesto, reštaurácia, atrakcia,…) na základe polohy a umiestnenia používateľa.

Long-Tail Keywords

Označenie pre viacslovné frázy, t.j.: dlhé kľúčové slová ako napríklad „aké sú najlepšie slúchadlá pre deti“ alebo „bezdrôtové slúchadlá na plávanie“, ktoré sa zadávajú do vyhľadávacieho panela.

Largest Contentful Paint

Jedna z metrík Core Web Vitals (CWV), zameraná na rýchlosť načítania obsahu na stránke, ktorá v podstate sleduje to, ako rýchlo sa stránka načíta a či sa obsah načíta správne. Viac o tejto metrike a jej optimalizácií nájdete v tomto článku o Largest Contentful Paint.

 

M

Metadata

Metadáta sú štruktúrované dáta, ktoré sa používajú na poskytnutie informácií opisujúcich vyhľadávaču obsah nachádzajúci sa na vašich webových stránkach. Nastavujú sa pomocou metaznačiek v HTML kóde webovej stránky.

Meta Descriptions

Meta popis je stručný popis stránky v ktorom by ste mali čo najvýstižnejšie popísať jej obsah, vrátane využitia vhodných kľúčových slov. Vyhľadávač zobrazuje meta popis stránky vo výsledkoch vyhľadávania. Popis by nemal presiahnuť 155 znakov. Meta popis nie je ranking faktorom a neovplyvňuje pozície webu priamo, napriek tomu je dôležitý predovšetkým preto, že:

  1. pomáha presvedčiť ľudí, aby klikali na váš obsah v rámci výsledkov vyhľadávania,
  2. Google meria mieru prekliknutí (CTR) a tým môže nepriamo zvýšiť vaše hodnotenie.

Meta Keywords

Kľúčové slová, ktoré v minulosti informovali o obsahu vašej stránky. Po tom, čo sa však začali tieto slová zneužívať na manipuláciu vyhľadávača použitím nerelevantných kľúčových slov, boli meta kľúčové slová vylúčené ako hodnotiaci faktor v rámci vyhľadávania.

Mobile-First Indexing

Od roku 2018 začal crawler spoločnosti Google indexovo prehľadávať a indexovať vaše stránky podľa mobilnej verzie vášho webu a nie podľa verzie pre počítače, tak ako tomu bolo dovtedy.

mozRank

Logaritmické hodnotenie konkrétnej webovej stránky, za ktorého stvorením stojí spoločnosť SEOmoz. Toto hodnotenie je na stupnici od 0 do 10 (pričom 10 je najlepšie) na základe počtu a kvality spätných odkazov smerujúcich na konkrétny web alebo stránku na tomto webe.

 

N

Nofollow Link

Značka v HTML kóde, ktorá prehľadávač upozorní, aby neprenášal tzv. “juice link” z jednej webovej stránky na druhú. Inými slovami ide o zákaz prenosu sily odkazujúceho webu na web odkazovaný. Nofollow linky teda neovplyvňujú priamo pozície vo vyhľadávačoch. Napriek tomu kvalitný nofollow link dotvára prirodzený obraz linkového portfólia a môže byť prínosný. Zároveň nofollow linky môžu prinášať návštevnosť, ktorá tiež pozitívne ovplyvňuje pozície (napríklad z veľkých stránok ako YouTube, Facebook, Wikipedia a podobne).

NoIndex

Značka v HTML kóde, ktorá prehľadávač upozorní, aby zakázala indexovanie konkrétnej webovej stránky vo výsledkoch vyhľadávania. Používa sa napríklad pre platené vstupné stránky, technické/interné stránky alebo zastarané stránky.

 

O

Off-Page SEO

SEO aktivity mimo optimalizovanej webovej stránky. Táto časť SEO aktivít sa zameriava na budovanie autority domény na webe, zväčša získavaním spätných odkazov (Link Building) či povedomia a návštevnosti zo sociálnych sietí.

Medzi najčastejšie Off-Page aktivity patrí:

  • vytváranie hodnotného obsahu, na ktorý by iné stránky chceli odkazovať,
  • propagácia obsahu na sociálnych sieťach,
  • propagácia obsahu prostredníctvom odkazovania na relevantné a autoritatívne stránky.

On-Page SEO

SEO aktivity priamo na optimalizovanej webovej stránke. Zahŕňajú predovšetkým:

  • technické seo (optimalizácia rýchlosti a vizuálnej stability webu, správne indexovanie a pod.),
  • obsahovú optimalizáciu (optimalizáciu názvov stránok, meta popisov a značiek, URL adries a obrázkov na základe relevantných kľúčových slov.

Orphaned Page

Inak povedané “opustená” stránka, je webová stránka, ktorá nie je prepojená so žiadnou inou stránkou na webe. T.j.: nevedie na ňu žiadny interný link z inej stránky na vašom webe.

Organic Search / Organic search results

Organické výsledky vyhľadávania sú výsledky, ktoré sa zobrazia vo vyhľadávači (Google, Seznam, …) na základe vyhľadávania kľúčových slov. Spravidla sa vo výsledkoch vyhľadávania (v SERPe) zobrazujú až po platenej reklame, ak je v prípade kľúčového slova využitá.

 

P

Page Speed

Rýchlosť načítania stránky je čas, ktorý potrebuje prehliadač na načítanie obsahu webovej stránky.

Page Rank

Algoritmus, ktorý Google používa na zoradenie webových stránok vo výsledkoch vyhľadávania. Page Rank je spôsob, ako merať dôležitosť web stránok, avšak nie je to jediný hodnotiaci faktor, ktorý spoločnosť Google používa v rámci celkového algoritmu hodnotiaceho webové stránky.

Pagination

Paginácia, alebo inak povedané stránkovanie, označuje pomocou tagov rel=next a rel=prev obsah, ktorý je rozdelený na viac webových stránok. Príkladom môže byť zoznam článkov na blogu alebo listovanie produktov v online katalógu.

 

Q

Query

Slová, fráza alebo otázky, ktoré sú zadané do vyhľadávača.

 

R

Ranking Factor

Tzv. hodnotiaci faktor, je termín používaný na označenie kritérií, ktoré vyhľadávače používajú pri hodnotení web stránok za účelom zostaviť poradie ich výsledkov vo výsledkoch vyhľadávania (SERPe). Hodnotiacim faktorom môže byť napríklad rýchlosť načítania webu alebo počet relevantných odkazov smerujúcich na váš web.

Rel=Canonical

Značka v HTML kóde, ktorá vyhľadávaču oznámi, ktorá verzia stránky je originál a ktoré stránky sú duplikáty. Duplicitný obsah má negatývny dopad na ON-Page SEO stránky a jej hodnotenie v rámci Ranking Factors.

Relevancy

Relevancia obsahu vašich web stránok v rámci vyhľadávacieho nástroja. Čím relevantnejší bude váš obsah, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa vaša webová stránka bude zobrazovať vyššie vo výsledkoch vyhľadávania.

Responsive design / Responzívny dizajn

Spôsob vykresľovania elementov obsahu na webových stránkach, ktoré sa bez problémov dynamicky prispôsobia veľkosti, rozlíšeniu a orientácií obrazovky zariadenia.

Robots.txt

Textový súbor, ktorý prehľadávačom oznamuje, ktoré stránky na webe by mal ignorovať. Tento súbor by mal byť na každej doméne v priečinku /robots.txt.

 

S

Search Engine

Termín označujúci vyhľadávacie programy, ktoré prehľadávajú milióny web stránok a online dokumentov pomocou algoritmu, aby používateľovi zobrazili čo najrelevantnejšie a najkvalitnejšie výsledky na základe vyhľadávaných kľúčových slov.

Search Query

Jedno, alebo viac kľúčových slov, fráz alebo celých viet, ktoré používateľ zadá do vyhľadávača (napr.: Google, Bing, alebo Seznam), aby našiel relevantné webové stránky a informácie.

Schema Markup

Typ štruktúrovaných dát, ktorý pomocou pridania značiek schémy na webové stránky pomáha vyhľadávačom lepšie porozumieť ich obsah a štruktúru. Tiež umožňuje zobrazovanie obsahu stránok v rôznych funkciách SERPu. Príkladom je napríklad označenie obsahu stránky ako článku, na základe čoho sa vie článok umiestniť v časti Google News.

Search Volume

Odhadovaný priemerný počet mesačných vyhľadávaní kľúčového slova vo vyhľadávačoch ako Google alebo Seznam. Objem vyhľadávania každého kľúčového slova sa meria osobitne.

SEM

Z anglického Search Engine Marketing. Ide o súbor online marketingových aktivít, ktorých cieľom je získať návštevnosť z vyhľadávačov pomocou optimalizácie poradia stránok pre vyhľadávače (SEO) alebo pomocou platených reklám (PPC).

SEO

Skratka SEO vznikla odvodením anglického výrazu Search Engine Optimization, čo v slovenskom preklade znamená optimalizácia pre vyhľadávače. Cieľom SEO je zvýšiť viditeľnosť stránky, respektíve zlepšiť jej pozíciu v organických výsledkoch vyhľadávania na základe zlepšenia konkrétnych atribútov – hodnotiacich faktorov vyhľadávača. Zahŕňa množstvo aktivít na stránke samotnej (on-page SEO), aj mimo nej (off-page SEO). Viac o SEO si môžete prečítať v našom článku Čo je SEO a ako ho robiť v roku 2021.

SERP

SERP (z ang. Search Engine Results Pages) je stránka vo vyhľadávači (napr. Google), na ktorej sa zobrazia výsledky vyhľadávania pre konkrétne kľúčové slovo. SERP je vždy individuálny a závisí nielen od vyhľadávanej frázy, ale aj ďalších faktorov (napr.: lokality, jazykového nastavenia, nastavení a histórie internetového prehliadača, atď.).

Short-Tail Keywords

Označenie pre krátke frázy, ktoré tvoria viac ako 30% vyhľadávaní. Sú to krátke kľúčové slová, ako napríklad „slúchadlá“ alebo „slúchadlá na predaj“, ktoré sa zadávajú do vyhľadávacieho panela. Tieto kľúčové slová majú spravidla veľký objem vyhľadávania, ale aj vysokú konkurenciu.

Sitemap / XML Sitemap

Zoznam stránok na webe, spravidla formátovaných ako XML súbor, ktorý poskytuje vyhľadávačom mapu stránok pre jednoduchšie prechádzanie a indexovanie celého webu. Mapa stránok je obzvlášť užitočná pri indexovaní nových a aktualizovaných webových stránok.

Site Speed

Rýchlosť načítania stránky je doba, ze ktorú prehliadač načíta a zobrazí obsah konkrétnej webovej stránky.

Site Structure

Štruktúra stránky opisuje, ako je organizovaný obsah nachádzajúci sa na webovej stránke. Napríklad domovská stránka (homepage), kategórie, podkategórie, produkty / služby a pod.

SSL Certificate

Secure Sockets Layer je certifikácia šifrujúca údaje, ktoré sa prenášajú medzi serverom a webovým prehliadačom. Vďaka SSL certifikátu bude váš web používať na prenos údajov zabezpečený protokol hypertextového prenosu (HTTPS protokol).

Structured Data

Štruktúrované údaje poskytujúce vyhľadávačom presné informácie o obsahu webovej stránky, umožňujúce webové stránky jednoducho organizovať vo výsledkoch vyhľadávania.

 

T

Target Keywords

Cieľové kľúčové slová sú slová alebo frázy, podľa ktorých chceme, aby bola naša webová stránka hodnotená. V rámci On-Page SEO sa odporúča stránku optimalizovať na základe niekoľkých cieľových kľúčových slov.

Technical SEO

Časť On-Page SEO aktivít, ktorá sa zameriava na technické aspekty stránky. Cieľom je zlepšenie prehľadávania, indexovania a vykreslovania webu pomocou vyhľadávacích nástrojov. Aspekty technického SEO zahŕňajú napríklad opravu 404 chýb, riešenie duplicitného obsahu, zaistenie vykresľovania JavaScriptu, implementáciu štruktúrovaných dát, zvýšenie rýchlosti a podobne.

Title Tag

Názov stránky (Title) je jedným z najdôležitejších prvkov kvalitného SEO. Title tag čo najkonkrétnejším a najpresnejším spôsobom informuje vyhľadávače a návštevníkov webu o obsahu každej stránky. Preto musí byť originálny, výstižný a napovedať, aký obsah na stránke môže návštevník očakávať. Title tag sa zobrazuje vo výsledkoch vyhľadávania. Jeho dĺžka by nemala presiahnuť 60 znakov.

Traffic

Predstavuje číslom vyjadrený počet návštevníkov vašich webových stránok. Inak povedané návštevnosť.

 

U

URL

Uniform Resource Locator, hovorovo nazývaný webová adresa, je unikátny odkaz na konkrétnu webovú stránku, resp. jej adresa.

 

W

White Hat SEO

SEO taktiky, ktoré sú v súlade s odporúčaniami od spoločnosti Google. Sú zamerané v prvom rade na používateľa a ich cieľom je zlepšiť organickú viditeľnosť webovej stránky vo výsledkoch vyhľadávania.

 

X

XML Sitemap

Textový súbor (register všetkých stránok webu) vo formáte .xml, ktorý prehľadávač informuje o tom, ktoré stránky na webe má preskúmať. Tento súbor by sa na každej doméne mal nachádzať v priečinku /sitemap.xml.

Potrebujete pomôcť s optimalizáciou pre vyhľadávače? Napíšte nám!

    Týmto súhlasím so spracúvaním mojich osobných údajov (meno, priezvisko, telefónne číslo, e-mailová adresa) podľa zákona o ochrane osobných údajov a nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) spoločnosťou Volis International s.r.o., so sídlom Štefániková 19, 811 01 Bratislava, Slovenská republika. Tento súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Jeho odvolanie nemá vplyv na zákonnosť spracúvania pred jeho odvolaním.

    Týmto súhlasím so spracúvaním mojich osobných údajov (meno, priezvisko, telefónne číslo, e-mailová adresa) podľa zákona o ochrane osobných údajov a nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) spoločnosťou Volis International s.r.o., so sídlom Štefániková 19, 811 01 Bratislava, Slovenská republika za účelom zasielania newsletterov a iných marketingových informácií. Tento súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Jeho odvolanie nemá vplyv na zákonnosť spracúvania pred jeho odvolaním.

    Mohlo by vás zaujímať

    Pomáhajú vaše marketingové kampane celofiremným biznis cieľom?

    Sales funnel je teda strategický pohľad zhora na proces získavania nových príležitostí u nových ale aj existujúcich zákazníkov.

    Prejsť na celý článok

    Technická starostlivosť o web postavený na CMS WordPress Copy

    Technická správa webovej stránky zabezpečuje správnu funkčnosť webu a eliminuje možnosť hackerských útokov a výpadkov webu.

    Prejsť na celý článok
    Napíšte nám Zavolajte nám