7 kníh o online marketingu, ktoré sa oplatí prečítať

Ako online marketéri si uvedomujeme, že neustále vzdelávanie sa, je v našej brandži nevyhnutnosťou. Občas musíme aj po 2 týždňovej dovolenke dobiehať všetky tie novinky. Preto chodíme na konferencie, hlásime sa na webináre (na ktoré potom zabúdame), odoberáme blogy (ktoré potom nestíhame čítať), a dokonca aj v dnešnej digitálnej dobe si občas prečítame starú dobrú knihu.

Preto sme sa symbolicky, na sviatok práce, rozhodli podeliť so 7 knihami, ktoré nás v našej práci posunuli dopredu. A ak sa venujete digitálnemu marketingu, posunú aj vás!

WEBDIZAJN / UX

Don’t make me think: REVISITED

Steve Krug (Pearson, 2014) 

Odporúča náš head of performance, Michal Majerník

Obrázok: amazon.co.uk

Klasika žánru UX. Podtitul “A Common Sense Approach to Web and Mobile Usability“ prezrádza, že ide titul, v ktorom autor objasňuje základné princípy tvorby používateľsky prívetivého webu logicky a čo najjednoduchšie. Kniha vás prevedie celým procesom, od dizajnovania, cez tvorbu webu, až po používateľské testovanie. Kniha vyšla prvý krát v roku 2000, preto odporúčame zaobstarať aktualizované videnie z roku 2014.

 

Smashing Book 5: Real-Life Responsive Web Design

Kolektív autorov (Smashing magazine, 2015)

Odporúča náš head of performance, Michal Majerník

Obrázok: smashingmagazine.com

Všade naokolo neustále počúvame, že responzívny dizajn je priorita číslo jeden pre každý úspešný web. Málokto z nás si však vie predstaviť nástrahy a tajné zákutia s čím sa pri tvorbe responzívnej verzie web stránky treba popasovať. A preto sa tešíme, že piata časť série “Smashing Book” od Smashing magazine, sa venuje práve responzivite. Kniha plná praktických nápadov a stratégií od ľudí, ktorí sa na reálnych projektoch učili (a naučili), ako robiť veci správne. Prevedie vás správnym procesom pri tvorbe responzívnej stránky, ukáže front-end techniky, odhalí tipy a triky na responzivitu obrázkov, dizajn emailu, alebo podhalí tajomstvá web fontu.
Samozrejme odporúčame vám pozrieť sa aj po iných častiach série Smashing book.

KREATÍVA A CONTENT

Contagious: Why Things Catch On

Jonah Berger (Simon & Schuster, 2016)

Odporúča naša account manažérka, Adela Hrušková

Obrázok: hamiltonbook.com

Prečo viac než 200 miliónov ľudí zdieľalo video na produkt, ktorý sa zdá byť tak nudný – mixér. A prečo rozprávame a šírime posoltvo jednej reklamy viac, ako inej? Ak ste sa niekedy zamýšľali nad tým, prečo sú niektoré reklamy a idey tak populárne a ostatné ostanú takmer bez povšimnutia, tak práve v tejto knihe môžete nájsť svoju odpoveď. Objavte 6 princípov, ktoré pomôžu šíriť akýkoľvek produkt. Vytvorte virálne videá a obsah, ktorý sa zdieľa sám. Contagious prináša návod ako úspešne a prirodzene šíriť to, čo chcete, aj v online prostredí.

Everybody Writes: Your Go-To Guide to Creating Ridiculously Good Content

Ann Handley (Wiley, 2014)

Odporúča naša account manažérka, Adela Hrušková

Obrázok: amazon.com

Samoštúdium nikdy nikomu neuškodilo! Preto máme vo veľkej obľube knihu, ktorá je vhodná pre všetkých, ktorý prišli vo svojom profesionálnom živote do kontaktu s content marketingom či sociálnymi sieťami (čiže pre všetkých). 
Content je vraj kráľ a napísať dobrý obsah je vraj polovica úspechu. Chceme vyslať správnu správu svojmu zákaznikovi, publiku a fanúšikom, obchodným partnerom. Zároveň chceme byť zábavní, empatickí, dôveryhodní, profesionálni. Toto všetko závisí od správne zvolených slov, v písomnom prejave ešte viac ako v hovorenom.  Tak teda, hor sa do čítania (alebo písania?) !

E-COMMERCE

Online Marketing: Tvorba zarábajúceho webu

Kolektív autorov (Super affiliate academy, 2019)

Odporúča náš senior PPC špecialista, Miro Čáky

Zdroj: www.superaffiliate.sk

Slovenský titul, ktorý sa komplexne venuje tvorbe úspešných e-commerce projektov. Ide o unikátny projekt, ktorý má na svedomí Štefan Polgári so spoločnosti Dognet. Podielalo sa na ňom 30 špičkových slovenských a českých marketérov. Tí sa na 500 stranách venujú témam ako SEO, sociálne siete, email marketing, affiliate marketing, tvorbe wordpress webov, ale napríklad aj ochrane dát. Skrátke všetkému, v čom by sa dnešný online marketér mal orientovať.

E-shop: od nápadu po úspech

Martin Krupa (Wolters Kluwer, 2018)

Odporúča náš head of performance, Michal Majerník

Zdroj: martinus.sk

A aby sme ešte podporili slovenskú tvorbu: Za veľkú zmienku stojí malá kniha “E-shop od nápadu po úspech” od Martina Krupu z digitálnej marketingovej agentúry UI42. Vysvetlí vám všetko, čo potrebujete vedieť o fungujúcom e-shope – prevedie vás nástrahami a pomôže vám vyvarovať sa zbytočných chýb. Povinné čítanie pre všetkých, ktorí prevádzkujú e-shop!

TIP NA DARČEK

All-American Ads of the 50s

Jim Heimann (Taschen, 2001)

Odporúča naša account manažérka, Adela Hrušková

Obrázok: modesens.com

Pre všetkých ktorých zaujíma, ako sa žilo, jedlo a pilo v 50-tych rokoch minulého storočia v USA. Kniha reflektuje každodenný konzumný život a silu farebnej reklamy v tejto dobe. Skvelá príležitosť na obzretie sa do minulosti reklamy, ktorá každého dnešného marketéra určite poteší.

Mimochodom, ak by sa vám 50. roky až tak nepozdávali, na Amazone nájdete aj pokračovania venujúce sa aj ostatným dekádam minulého storočia. Neviem ako vy, ale my ich chceme mať doma všetky!

Napíšte nám Zavolajte nám