20 nástrojov efektívneho PPC špecialistu

(alebo 20 efektívnych nástrojov pre neefektívneho PPC špecialistu)

Určite sa aj vám už niekedy stalo, že ste pri nejakej úlohe strávili hodiny a hodiny svojho času a potom vám šikovný kolega prezradil nástroj, s ktorým sa to dalo spraviť jedným klikom. Keď som začínal s PPC, takýchto WAU efektov som zažil mnoho, ale stále sa nájde zaujímavý nástroj, či už platený program, alebo len rozšírenie do prehliadača, s ktorým sa dá práca výrazne zefektívniť a urýchliť..

V tomto článku v krátkosti popíšem 20 takýchto nástrojov, ktoré zjednodušia a skvalitnia prácu každého PPC špecialistu.

Vytváranie kampaní

Google Ads Editor (AdWords Editor)

Google Ads Editor (ešte pred pár dňami Adwords editor) je asi najznámejší a najpoužívanejší alternatívny nástrojom na správu, alebo skôr vytváranie a úpravu PPC kampaní. Dajú sa v ňom robiť zmeny offline, jednoducho kopírovať, mazať, nahradiť a presúvať jednotlivé položky a reklamy. Viete v ňom napríklad aj naraz vylúčiť všetky mobilné aplikácie z obsahovej siete, čo je v Google Ads nočná mora 🙂 . Editor reaguje omnoho rýchlejšie, keďže netreba zakaždým čakať, kým sa zmeny zverejnia v lenivom rozhraní Google Ads. Práca s ním sa preto výrazne zefektívni. Ja ho využívam aj na tvorbu reklám, najprv si texty pripravím v Exceli (alebo Google sheet) a potom ich importujem do Editora, kde s nimi ďalej pracujem.

Plánovač kľúčových slov

Keyword planner. Každému je asi známy Google Ads Keyword planner. Po zadaní navrhovaných kľúčových slov, vám odporučí ďalšie relevantné kľúčové slová. Zároveň,  ho viete využiť aj na odhadnutie budgetov, či CPC. Existuje viacero plánovačov kľúčových slov, ako napríklad keywordtool.io, alebo zaujímavý  answerthepublic, ktoré odporúčam používať ako doplnok. Väčšinu práce, však spraví starý-dobrý keyword planner.

Concencation Tool

Found KW concencation tool. Pre vytváranie reklám má každý PPC-čkár svoj zaužívaný postup, ja používam zopár free nástrojov, ktoré mi uľahčia niektoré kroky. Concencation tool je skvelý pomocník, ktorý vám vytvorí kombinácie kľúčových slov, dokonca v rôznych typoch zhody.

Scraper & Find-Keyword

Aby som získal prvotný zoznam kľúčových slov, môžem použiť okrem KW- plannera tooly ako Scraper, ktorý zbiera slová z podobných elementov v stránke (napríklad nadpisy produktov), alebo nástroj find-keyword, ktorý nájde kľúčové slová priamo v texte.

Petrfalus.net

petrfaltus.net je užitočný nástroj, ktorý vytvorí zo slov s diakritikou, slová bez nej. Hodí sa najmä pri tvorbe vylučujúcich kľúčových slov, pri ktorých je potrebné použiť ich aj vo forme bez diakritiky. Ak už máme reklamy vytvorené, určite odporúčam skontrolovať si gramatiku napríklad klasicky, cez MS Word 🙂

Automatizované reklamy z feedu

Ak spravujete veľké kampane, najmä e-shopy, budete určite vďační za nástroje pre hromadnú automatizáciu reklám. V našej agentúre využívame dva slovenské systémy a to Adboost a Bluewinston. Oba nástroje fungujú na princípe tvorby kampaní z produktového feedu, ktorý by mal obsahovať parametre ako je názov, cena, zľava, kategória, značka či obrázok. Pomocou spomínaných nástrojov si tieto parametre vyskladáme do textovej, alebo aj obrázkovej reklamy. Oba systémy sú platené, Bluewinston je o niečo lacnejší (navyše máme skúsenosti s dobrou podporou 🙂 ), Adboost má však viac funkcií (podporuje automatizovanú tvorbu bannerov, reklamy na Facebooku, či v S-kliku).

Správa kampane

Na to, aby som nemusel každú chvíľu sledovať a meniť kampane, mám v Google Ads nastavené automatické pravidlá. Tie mi hlásia napríklad, keď nemá kampaň žiadne impresie, čo je indikátor, že niečo nie je v poriadku. Odporúčam tiež pomocou automatických pravidiel nastaviť automatické zvyšovanie ponuky CPC, pre kľúčové slová s nízkou pozíciou (nezabudnite však nastaviť limit :). Za zmienku však stoja aj iné nástroje.

Analýza konkurencie

Marketing miner / MOZ / SEM Rush. Všetky 3 viete použiť na audit konkurenčných PPC, ale aj SEO a Social aktivít. Ukážu vám, napríklad aké kľúčové slová používa konkurencia, aké reklamy sa k ním zobrazujúe a ako často sa stretávate v aukcii. Na základe toho viete vylepšiť vaše vlastné kampane. Nám sa osvedčil predovšetkým nástroj SEM Rush.

Skripty

Google Ads Skripty vám môžu pomôcť pri automatizácii najrozličnejších úloh pri správe kampane, ako sú napríklad zvyšovanie a znižovanie ponúk CPC v čase, pozastavenie kampaní, ktoré prekračujú rozpočty, alebo reklám, ktoré smerujú na nefunkčné stránky. Nemusíte (môžete) ich programovať sami. Na webe nájdete množstvo free skriptov, napríklad od Brainlabs Digital.

Konšpirátori.sk je ďalší zaujímavý skript, ktorý zabezpečí, aby sa vaše reklamy nezobrazovali na konšpiračných weboch v SR a ČR. Prišlo nám, že si zaslúži osobitnú pozornosť!

Wordstream

Wordstream. Ak potrebujete spraviť hlbší audit kampane (či už svojej, alebo keď preberáte novú kampaň), existuje nástroj pre rýchly audit Wordstream (je platený, ale poskytuje skúšobnú verziu).

Vyhodnocovanie a reporting

Supermetrics

Supermetrics je plugin do Google tabuliek, ktorý importuje metriky a dimenzie z rôznych systémov, ktoré majú API (napr. Analytics, Google Ads, Facebook, Adform…) do jednej tabuľky, kde s nimi viem ďalej pracovať a vyhodnocovať ich.

C-All

C-all je zaujímavý nástroj pre trackovnanie telefonických konverzií. Ten zobrazuje každému zákazníkovi unikátne číslo. Po jeho vytočení sa z ústredne pošle event do Google Analytics, kde vieme daný hovor spárovať s konkrétnym užívateľom (cookie). Tento nástroj vám umožní presnejšie trackovať prínos (nielen) PPC kampaní ku celkovým výsledkom.

Swydo a Datastudio

Swydo.com. Záverečnou fázou pri správe PPC kampaní je samozrejme reporting. Pre tento účel, ale aj pre priebežné vyhodnocovanie, používame okrem Supermetric aj platený nástroj Swydo, pomocou ktorého viete jednoducho vytvárať reporty a zbierať dáta z Google Ads, Analytics, Facebooku, AdFormu a iných systémov. Odporúčaná free alternatíva je Datastudio od Google.

Nástrojov je samozrejme oveľa viac (vôbec som sa nevenoval Facebooku), preto budem rád, ak do komentára doplníte ďalšie skvelé nástroje! Verím však, že vám minimálne jedna vec z tohto článku pomôže ušetriť aspoň toľko času, koľko ste strávili jeho čítaním 🙂

Viete o ďalších nástrojoch? Pošlite nám tip!

Napíšte nám Zavolajte nám