Ako vám označovanie kampaní v Google Analytics ušetrí peniaze

url tagging

Zistite, ktorý typ reklamy je vhodný práve pre vaše produkty a ciele.

Možno ste sa už aj vy pri svojej práci stretli s nasledujúcimi situáciami:

  • Zaplatili ste za banner na slovenskej stránke xyz.sk a radi by ste vedeli, čo vám to prinieslo.
  • Bežia vám PPC kampane na Facebooku. V Google Analytics návštevy z Facebooku vidíte, ale neviete odlíšiť, ktoré sú prirodzené z vašej Facebook stránky a ktoré pochádzajú z platenej reklamy.
  • Radi by ste zistili, ktorá z dvoch verzií banneru alebo reklamy na Facebooku vám priniesla viac objednávok.

Riešením na vaše potreby je označovanie webových adries (angl. url tagging). Ako funguje, to si vysvetlíme na príklade fiktívneho eshopu s topánkami Črievička.sk. Vo vašom obchode práve prebieha kampaň v súvislosti s plesovou sezónou. Kampaň interne nazývate „Ples 2015”. Rozhodli ste sa, že online kampaň rozšírite. Okrem bežnej Google AdWords kampane, ktorá beží celý rok, využijete aj ďalšie kanály:

  • Facebook (reklamu na nástenke a v pravom stĺpci)
  • Články na externých módnych blogoch
  • Newsletter

Kampaň bude smerovať na podstránku s url adresou http://www.crievicka.sk/ples Online kampane Ktorá investícia vám prinesie na stránku tých najlepších návštevníkov?

Konečne ideme na to – označujeme!

Označenie webovej adresy znamená, že k nej pridáme nejaké jedinečné parametre. Vďaka nim budeme vedieť v Google Analytics odlíšiť, z ktorej konkrétnej kampane a ktorého média návštevník na našu stránku prišiel. Na označenie webovej adresy nepotrebujete žiadne technické znalosti. Použijete nástroj Googlu s názvom Nástroj na tvorbu webových adries (angl. URL Builder). Vyplnený formulár môže vyzerať napr. takto: formulár url builder Nebojte sa, pod formulárom sa nachádza zrozumiteľná nápoveda. Poradí vám, čo do ktorého políčka vyplniť. Po odoslaní formulára sa vygeneruje strašne dlhá označkovaná url adresa. V našom fiktívnom príklade je to: http://www.crievicka.sk/ples?utm_source=facebook&utm_medium=cpc&utm_content=jimmy-choo&utm_campaign=ples2015
Na základe tejto adresy vie Google Analytics identifikovať, že daný návštevník prišiel z kampane Ples2015 z platenej (CPC) reklamy na Facebooku, ktorej obsahom boli črievičky Jimmy Choo.

Kde v Google Analytics môžete výsledky vidieť

Označené kampane nájdete v Google Analytics po rozkliknutí záložky Akvizícia > Kampane > Všetky kampane. Môžete tam vidieť napr. takéto výsledky (samozrejme konverzie uvidíte iba, vtedy, keď je ich meranie správne nastavené). výsledky v Google Analytics Aby ste si vedeli porovnať, ktoré médium (Facebook, odkaz v článku na blogu, newsletter) bolo najúspešnejšie, musíte rozkliknúť svoju kampaň ples2015 a dostanete sa k takémuto zobrazeniu: Výsledky kampane v Google Analytics Tu už dokážete porovnať výsledky jednotlivých zdrojov a médií. Ako dlho sa návštevníčka z platenej kampane na Facebooku zdržala na stránke? Koľko stránok si pozrela? Vykonala na stránke požadovanú aktivitu (nákup, prihlásenie na odber newslettra)? Pri plánovaní ďalšej kampane už budete múdrejší. Možno zistíte, že sa oplatí investovať viac do reklamy na Facebooku ako do bannerov na slovenských portáloch. Alebo presne naopak. Už sa nemusíte riadiť všeobecnými dobrými radami. Budete presnejšie vedieť, ktorý typ online reklamy je vhodný práve pre vaše produkty a ciele. Pri dlhodobých kampaniach zameraných viac na budovanie značky a imidžu než na priamy predaj, vám porovnanie výsledkov v Google Analytics môže tiež napomôcť. Ak sa návštevníci zo zdroja xyz.sk na stránke zdržia len 10 sekúnd, asi si tam nabudúce už článok nezaplatíte. Naopak môžete investovať viac do zdrojov, ktoré vám prinášajú kvalitnejších návštevníkov.

Kedy neoznačovať

V Google AdWords sa dá jednoducho použiť automatické označovanie. Skontrolujte si, či ho máte zapnuté v nastaveniach účtu. Kampane z Google AdWords uvidíte pod rovnakým názvom aj v Google Analytics. Tagging v Google AdWords

Udržiavajte v označovaní poriadok

Či už na kampaniach pracujete iba vy, alebo ste súčasťou väčšieho tímu, vždy je dobré udržiavať v označovaní kampaní poriadok. V dátach sa predsa musíte vyznať aj o rok. Alebo sa v nich bude musieť vyznať nový kolega. Preto je vhodné používať jednotné názvoslovie a viesť si evidenciu. Najjednoduchšie je to v tabuľke v Exceli alebo v Google Docs. Tam si priamo môžete nastaviť vzorce, ktoré vygenerujú označenú webovú adresu a nemusíte na ani používať nástroj Googlu. Ušetrite si prácu a skopírujte si tabuľku, ktorú sme pre vás pripravili.


Svetlana Durčáková, 26/02/2015