Prečo používať videoreklamu na YouTube?

YouTube je druhý najväčší vyhľadávač vo svete hneď po Google a zároveň najväčší vyhľadávač video obsahu. Ak si myslíte, že sem chodí málo ľudí, tak ste na omyle. Mesačne si na YouTube pozrie video 2,63 milióna Slovákov a to so zásahom 88% populácie v rozsahu 15 až 35 rokov. Áno, to je argument, prečo by ste na ňom mali byť aj s vašou reklamou!

(zdroj: TNS YouTube profiling, May 2013)

Formáty YouTube reklamy – TrueView

1.IN-STREAM:
Pri tomto formáte sa divákovi spustí automaticky, bez možnosti ho v prvých 5 sekundách vypnúť. Po tomto čase ho môžete preskočiť, alebo (a to pre nás v lepšom prípade) dopozerať.

Zadávateľ reklamy platí len vtedy ak sa divák rozhodne pozrieť aspoň 30 sekúnd videa, alebo dopozerať do konca ak je video kratšie ako 30 sekúnd. Výhodou u tohto formátu je, že sa používateľovi spustí minimálne 5 sekúnd reklamy, ktoré nemôže preskočiť. Pri In-Stream formáte máte na pravej strane aj konverzný banner (prekliky cez tento banner neplatíte), alebo ponuka prihlásenia sa na odber kanála s ďalšími videami.

Pri vytváraní obsahu je dôležité, aby ste diváka upútali v prvých 5 sekundách a rozhodol sa pozrieť si aj zbytok reklamy. Osobne nezastávam názor, že čím kratšie video, tým lepšie. Aj podľa prieskumu pána Ondřeja Slámu z Čiech vyšlo, že na dĺžke videa nezáleží, ale na jeho pútavom obsahu. Dôkazom toho sú aj úspešné reklamné videá, ktoré mali ďaleko cez 2 minúty. Aj pri zadávaní výroby videa pre tento účel, by dĺžka nemala byť pevno stanovená, ale skôr aby obsah bol v každom momente pútavý. O tom ako zistíme, kedy je obsah pútavý si poviem niečo v ďalších blogoch, kde si viac rozoberieme YouTube Analytics.

2.IN-DISPLAY:
Na rozdiel od predchádzajúceho formátu sa In-Display nespúšťa automaticky, ale divák sa sám rozhodne, či si dané video pozriete. Tieto videa sa vám zobrazia v ponuke vyhľadávania videa, alebo ako návrhy na odporúčané videa.
Nakoľko si sami zvolíte, či si navrhnuté video pozriete, tak aj spoplatnenie je od tohto momentu, čiže po prekliku a to bez rozdielu toho koľko sekúnd si z videa pozriete.
Pri In-Display je najdôležitejšie, aby ste diváka zaujali miniatúrou náhľadu videa a pútavým textom popisu, preto odporúčame sa nad týmito dvoma položkami trocha viac zamyslieť.

Ak vás YouTube zaujal, tak vám ponúkame aj prehľadnú infografiku. Stačí ak zadáte svoj email a zdarma si stiahnete YouTube infografiku v plnom rozlíšení: link


Pavol Škorpík, 31/12/2014